Zwrócą prawo jazdy po testach

Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlegają osoby, którym zatrzymano prawo jazdy, a faktyczny okres nieposiadania uprawnień z tego powodu przekroczył rok

Publikacja: 10.09.2010 03:00

Zwrócą prawo jazdy po testach

Foto: Rzeczpospolita

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 5 sierpnia 2010 r., II SA/Sz 453/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Starosta w decyzji wydanej na podstawie art. 138 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=E7A4012AC3E6EF2674455ABFCFCEE1FC?id=178080]prawa o ruchu drogowym[/link] oraz § 5 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia z 21 stycznia 2004 r. w sprawie wydania uprawnień do kierowania pojazdami odmówił S.S. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy kat. B do czasu przedłożenia ważnego orzeczenia lekarskiego.

Ponieważ od daty doręczenia stronie decyzji upłynęło więcej niż rok, a S.S. nie poddał się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji, zdaniem organu nie ustały przyczyny zatrzymania prawa jazdy.

S.S. odwołał się od tej decyzji. Jednak bezskutecznie. Złożył więc skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł jednak, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie.

Przypomniał, że na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym zwrot zatrzymanego prawa jazdy następuje po ustaniu przyczyny zatrzymania, z zastrzeżeniem art. 114 ust. 4. Stosownie do tego ostatniego przepisu w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2 dokument stwierdzający uprawnienie do kierowania pojazdem wydaje się po zdaniu przez osobę ubiegającą się o jego wydanie odpowiedniego do rodzaju uprawnienia egzaminu państwowego sprawdzającego kwalifikacje.

Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega osoba ubiegająca się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy lub pozwolenia do kierowania tramwajem, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok.

Zwrot „pozbawiony na okres przekraczający rok” oznacza czasową utratę prawa jazdy mającą swoje umocowanie prawne w określonym wyroku, postanowieniu czy też decyzji administracyjnej. Wyłącznie okres faktycznego pozbawienia prawa jazdy, wynikający wprost z określonych tytułów prawnych, przesądza o terminie pozbawienia prawa jazdy.

Poddanie sprawdzeniu kwalifikacji osoby ubiegającej się o zwrot zatrzymanego prawa jazdy, którego była pozbawiona na okres przekraczający rok, niewątpliwie dotyczy sytuacji, gdy prawo jazdy było zatrzymane. Oznacza to, że pozbawienie prawa jazdy ma miejsce w czasie, w którym właściwy organ zatrzymuje prawo jazdy w drodze określonej przez prawo czynności. Zatem tylko ten czas może być traktowany jako okres pozbawienia prawa jazdy. Nie może być do niego wliczane faktyczne pozbawienie prawa jazdy.

Termin początkowy zatrzymania prawa jazdy to termin, w którym decyzja o zatrzymaniu stała się ostateczna. Skarżący uzyskał orzeczenie lekarskie 8 marca 2010 r., tak więc w tym dniu upłynął termin zatrzymania prawa jazdy. Tymczasem prawo jazdy S.S. było zatrzymane, na podstawie decyzji administracyjnej z 4 lutego 2008 r., przez ponad dwa lata.

[b]Skarżący, wiedząc o tym, że jego prawo jazdy utraciło ważność z powodu nieposiadania przez niego aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, powinien poddać się jak najszybciej stosownemu badaniu, jednak tego nie zrobił.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z 5 sierpnia 2010 r., II SA/Sz 453/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne