Zadowolenia z czwartkowego postanowienia SN nie kryje także mecenas Kazimierz Pawelec.
– To bardzo dobra uchwała – ocenia. Tłumaczy, że jeśli straż miejska chce karać właściciela za nieujawnienie danych kierowcy, to powinna najpierw wykazać, że ten je zna. Przypomina, że zgodnie z prawem o ruchu drogowym straż miejska ma prawo do kontroli ruchu drogowego tylko wobec kierującego pojazdem i uczestnika ruchu (szczegóły patrz ramka).
Wysokie kary za niewskazanie sprawcy nie są dziś rzadkością. Taką właśnie wysoką grzywną mógł zostać obciążony Krzysztof H., który wiosną 2009 r. dostał mandat za złe parkowanie – zatrzymał się w bramie wjazdowej. Dzięki danym z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców straż miejska uznała, że H. jest właścicielem auta, i wystąpiła, by potwierdził, że on sam źle zaparkował, albo wskazał dane kierowcy. Przesyłkę dwukrotnie awizowano. W tej sytuacji straż zwróciła się do sądu o ukaranie Krzysztofa H., zarzucając mu nieujawnienie danych kierowcy. Sąd odmówił wszczęcia postępowania: nie ma dowodów, że obwiniony zapoznał się z pismem straży. Ta się odwołała i sprawa trafiła do sądu okręgowego, a ten poprosił o pomoc SN.
[srodtytul]Nie będzie wniosku[/srodtytul]
SN przesądził, że straż miejska (gminna) nie ma prawa składać wniosku o ukaranie za nieujawnienie sprawcy wykroczenia polegającego na złamaniu przepisów o bezpieczeństwie lub o porządku ruchu na drogach publicznych. Nie może więc żądać ukarania właściciela za to, że nie wskaże, kto auto parkował.
Wykroczenie z art. 97 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B066B8FE2BC1C1BF45CE70E0C3821E3B?id=345477]kodeksu wykroczeń[/link] (złamanie przepisów o bezpieczeństwie ruchu) można popełnić umyślnie lub nieumyślnie. Zaniechanie opisane w art. 78 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DDC44B009CB6F6C02F217FA313CA7169?id=178080]kodeksu drogowego[/link], polegające na niewskazaniu tożsamości osoby, której powierzono pojazd, wymaga wykazania, iż dana osoba miała taką wiedzę i odmawia jej przekazania uprawnionemu organowi.