Może to zrobić tylko osoba egzaminowana – orzekł [b]Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I OSK 1696/09)[/b].
Zgodnie z art. 112 [link=http://]prawa o ruchu drogowym[/link] egzamin państwowy prowadzony niezgodnie z przepisami może przerwać lub unieważnić marszałek województwa. Tak właśnie zrobił marszałek województwa małopolskiego, unieważniając egzamin praktyczny Anny K. zdającej w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie.
Egzamin przerwany przez egzaminatora zakończył się oceną negatywną. Według oceniającego zdająca nie zachowała właściwego odstępu od omijanego pojazdu. Wobec zagrożenia kolizją musiał sam hamować i dlatego zakończył jazdę. Marszałek województwa stwierdził jednak, że z nagrania przebiegu egzaminu nie można wywnioskować, czy rzeczywiście powstało zagrożenie bezpieczeństwa ani kto nacisnął hamulec – egzaminator czy kursantka.
[wyimek]Sprawdzian zarejestrowano prawidłowo, źle przeprowadzono postępowanie wyjaśniające [/wyimek]
Ośrodek odwołał się do samorządowego kolegium odwoławczego. Zdaniem dyrektora egzamin nie powinien zostać unieważniony. Rejestracja jego przebiegu była prawidłowa, nieprawidłowo natomiast przeprowadzono postępowanie wyjaśniające. Nie przesłuchano egzaminatora, nie dano wiary jego relacji wynikającej z treści arkusza przebiegu egzaminu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie szkolenia i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami (…) możliwość stworzenia zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym powoduje przerwanie egzaminu oraz ocenę negatywną.