[b]Tak wynika z wyroku WSA w Krakowie z 14 maja 2010 r. (I SA/ Kr 581/10).[/b]
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Z pytania wynikało, że gmina zamierza sprzedać spółdzielni nieruchomość zabudowaną budynkami wybudowanymi w latach 70. przez tę spółdzielnię. Dlatego cena będzie pomniejszona o wartość budynków.
Zdaniem organu podatkowego w takiej sytuacji dochodzi do dwóch transakcji: nieodpłatnej dostawy budynków i sprzedaży gruntów budowlanych opodatkowanej 22-proc. VAT.
Sąd nie zgodził się z taką wykładnią i uchylił interpretację. Podkreślił, że są one, mimo że spółdzielnia wybudowała budynki – częścią składową gruntu będącego własnością gminy. Potwierdza to art. 48 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=926EA4627F4434CF7CF6AE39D6648080?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]. Właścicielem całej nieruchomości (gruntu i budynków) jest więc gmina.
Przedmiotem sprzedaży będzie zatem zabudowany grunt. Nie zmienia tego fakt, że gmina pomniejszyła cenę o wartość budynków. To oznacza, że [b]mamy do czynienia z dostawą zabudowanego gruntu, który opodatkowany jest tą samą stawką co budynki na nim położone.[/b] Oznacza to, że cała transakcja jest zwolniona od VAT.