Ustalenie, czy ze względu na normę obszarową i charakter nieruchomość podlegała ona przejęciu na cele reformy rolnej, należy teraz do sądu cywilnego. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 6 października 2010 r.
[b]Takie są skutki orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 1 marca 2010 r. (sygn. P 107/08). [/b]
[srodtytul]Dobra Rycerskie Cieśle [/srodtytul]
Sprawa dotyczy należącego do rodziny Chłapowskich majątku Dobra Rycerskie Cieśle w gminie Buk. Składało się na niego 471 ha gruntów rolnych oraz zabytkowy plac z parkiem krajobrazowym i stawem o pow. 2,85 ha. W 1946 r. prezes Urzędu Ziemskiego w Poznaniu w zaświadczeniu stwierdził, że na podstawie art. 2 ust. 1 lit. b e [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=99464]dekretu PKWN o reformie rolnej[/link] majątek ten przeszedł na własność państwa, choć w rachubę mogło wchodzić tylko przejęcie na podstawie lit. e, tj. ze względu na normę obszarową.
W zaświadczeniu wskazano jako właściciela nieżyjącego od 1938 r. Tadeusza Chłapowskiego, mimo że wcześniej sąd w Drohobyczu potwierdził nabycie spadku po nim przez syna Zygmunta Juliana. Był on oficerem AK. Po wojnie służył w Wojsku Polskim. Zmarł w 1949 r. w czasie przesłuchań przez UB. Nie jest jasne, czy został zamordowany, czy wyskoczył prze okno.