Gmina wyda uchwałę gdy pozwala jej na to przepis

Gmina ma prawo stanowienia przepisów powszechnie obowiązujących na jej obszarze. Upoważnienie to musi jednak wynikać wyraźnie z przepisów ustawowych

Aktualizacja: 19.10.2010 04:38 Publikacja: 19.10.2010 03:20

Gmina wyda uchwałę gdy pozwala jej na to przepis

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 września 2010 r., II SA/Kr 742/10 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Rada miejska podjęła uchwałę w sprawie ustalenia opłat za podłączenie się do kanalizacji stanowiącej własność gminy. Skargę na tę uchwałę wniósł prokurator.

Żądał stwierdzenia jej nieważności. Jego zdaniem żadna z podstaw powołana jako podstawa podjęcia zaskarżonej uchwały nie stanowi podstawy do nakładania obowiązku ponoszenia opłat.

Sprawą zajął się sąd.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA orzekł, że skarga jest uzasadniona.

Przypomniał, że zaskarżona uchwała stanowi akt prawa miejscowego. Pytanie jednak, czy istniała podstawa prawna do podjęcia uchwały.

Zgodnie z powołanym art. 94 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A876D3AB011FD528FA1A51AA5DA111A1?n=1&id=71646&wid=192618 ]konstytucji[/link] podstawą prawną stanowienia aktów prawa miejscowego jest upoważnienie zawarte w ustawie. Każdorazowo w akcie rangi ustawowej musi być zawarte upoważnienie dla organu gminy do stanowienia aktu prawa miejscowego.

Zasada ta znajduje potwierdzenie w art. 40 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E2025F8AC5E9D38BF04C31350F47014?id=163433]ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym[/link], który w dacie podjęcia zaskarżonej uchwały stanowił, że na podstawie upoważnień ustawowych gminie przysługuje prawo stanowienia przepisów powszechnie obowiązujących na obszarze gminy.

Upoważnienie to musi być wyraźne, a nie tylko pośrednio wynikające z przepisów ustawowych i wskazywać powinno organ administracji publicznej właściwy do wydania danego aktu normatywnego.

Upoważnienie ustawowe określa materię, która ma być przedmiotem regulacji w drodze aktu prawa miejscowego i organy kompetentne do jego wydania. W zaskarżonej uchwale jako podstawę prawną jej wydania wskazano art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym.

Przepis ten mówi, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy stanowienie w innych sprawach zastrzeżonych ustawami do kompetencji rady gminy. Tym samym art. 18 ust. 2 pkt 15 nie mógł być żadną podstawą prawną do podejmowania uchwał, skoro odsyłał on i ciągle odsyła do odrębnych przepisów.

Upoważnienia do wydania zaskarżonej uchwały nie zawiera powołany u jej podstaw art. 4 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E2025F8AC5E9D38BF04C31350F47014?id=163433]ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej[/link]. Nie daje on radzie gminy prawa nakładania na obywateli obowiązku ponoszenia opłat za samą możliwość podłączenia do sieci.

[b]Nie można mówić o dobrowolności opłaty z tytułu podłączenia do istniejącej, gminnej kanalizacji sanitarnej. Opłaty te mają cechy narzuconej mieszkańcom daniny publicznej wprowadzonej przez gminę.

Nie można zatem opłat tych traktować jako należności o charakterze cywilnoprawnym ustalających usługę i opłatę za usługę umową zawieraną przez strony i korzystających z dobrowolnych ustaleń warunków zawartej umowy.[/b]

Podstawy prawnej podjęcia zaskarżonej uchwały nie zawiera art. 40 ustawy o samorządzie gminnym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: matematyka. Rozwiązania eksperta WSiP
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr