Z uchwały Sądu Najwyższego wynika, że jeśli minister odmówi zgody, a uczelnia się odwoła, to sprawa trafi do sądu, który może wydać postanowienie o jej udzieleniu [b](sygn akt. III CZP 73/10)[/b].
Zgodnie z ustawą o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa państwowe osoby prawne muszą uzyskać zgodę ministra Skarbu Państwa na dokonanie czynności prawnej w zakresie rozporządzenia składnikami aktywów trwałych. Zgoda taka potrzebna jest m.in. na oddanie aktywów do korzystania innym podmiotom na podstawie umów prawa cywilnego lub ich wniesienia do spółki albo spółdzielni. Ważne jednak, by ich wartość rynkowa przekraczała równowartość 50 tys. euro. Czynność prawna, której dokonano z naruszeniem tego obowiązku, jest nieważna.
Przepisy te mają zastosowanie także do rozporządzania składnikami aktywów trwałych przez uczelnie.
O taką zgodę zwróciła się do ministra skarbu w maju 2007 r. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Chodziło o akceptację sprzedaży deweloperowi działki położonej na stołecznym Wilanowie o wartości 1,5 mln zł. W lipcu 2008 r. minister zgody odmówił. SGGW skorzystała z możliwości wniesienia sprzeciwu do tegoż ministra. Sprzeciw nie został jednak uwzględniony.
W takim wypadku ubiegającemu się o zgodę przysługuje prawo odwołania się do sądu. Sąd musi w terminie 14 dni wyznaczyć rozprawę. Odwołanie rozpatrywane jest w postępowaniu nieprocesowym. Zastosowanie mają do niego postanowienia kodeksu postępowania cywilnego o rozpatrywaniu spraw z zakresu przepisów o przedsiębiorstwach państwowych i samorządzie załogi przedsiębiorstwa państwowego (art. 691[sup]1[/sup] – 691[sup]9[/sup] [link= http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]).