[b]Tak stwierdził 2 grudnia 2010 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu (C-108-09), rozstrzygając sprawę węgierskich przepisów, które wymagają, by sprzedaż soczewek kontaktowych odbywała się w wyspecjalizowanych punktach optycznych[/b].
Muszą one mieć przynajmniej 18 mkw. Punkt sprzedaży powinien być w nich oddzielony od warsztatu optycznego. Kupno soczewek wymaga tam skorzystania z usług lekarza okulisty.
Powołując się na te przepisy, węgierski urząd nadzoru zakazał spółce KerOptika sprzedaży soczewek kontaktowych przez Internet. Firma odwołała się od tej decyzji do sądu, który zwrócił się z pytaniem do Trybunału: [b]czy prawo Unii sprzeciwia się uregulowaniu węgierskiemu, które zezwala na sprzedaż soczewek jedynie w specjalistycznych punktach i w konsekwencji zakazuje handlowania nimi drogą elektroniczną[/b]?
Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zakaz dotyczy szkieł kontaktowych z innych państw członkowskich UE wysyłanych do konsumentów na Węgrzech.
- [b]Taki zakaz pozbawia firmy z innych państw UE możliwości sprzedaży soczewek na rynku węgierskim. Utrudnia im do niego dostęp[/b] - uznał Trybunał. Dodał, że przepisy krajowe mogą wymagać, by soczewki wydawali wykwalifikowani pracownicy, którzy mogą przekazywać konsumentom informacje o używaniu, konserwacji soczewek i zagrożeniach związanych z ich stosowaniem. Według sędziów Trybunału, zastrzegając w przepisach wydawanie soczewek sklepom optycznym, które mają wykwalifikowanych optyków, można zagwarantować realizację zadania ochrony zdrowia konsumentów.