Tak orzekł WSA w Rzeszowie 10 lutego 2011 (I SA/Rz 845/10).
Sprawa dotyczyła wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim spółka wchodząca w skład grupy kapitałowej, w której realizowany jest program konsolidacyjny. Konsolidacja następuje przez inkorporację, łączenie oraz przez przejęcie spółek zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej. Przekształcenie jest skuteczne od dokonania wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, który następuje kilka dni po połączeniu.
Wnioskodawca otrzymuje faktury wystawione na już nieistniejące spółki przejęte (z datą po przekształceniu), ale przed wpisem do KRS. Zwrócił się do ministra finansów z pytaniem, czy ma prawo do obniżenia podatku należnego o naliczony wynikający z faktur wystawionych po dniu połączenia bez konieczności korygowania danych nabywcy towaru lub usługi.
Wskazał, że w takiej sytuacji zastosowanie nazwy spółki przejętej na fakturze nie jest pomyłką w nazwie. Poza tym nie ma przepisów uzależniających prawo do skorzystania z odliczenia VAT od obowiązku skorygowania danych nabywcy. Zdaniem wnioskodawcy uprawnienie do odliczenia wynika z ustawowej sukcesji praw i obowiązków uregulowanej w ordynacji podatkowej.
Od momentu połączenia spółki przejmowane nie istnieją jako odrębne podmioty gospodarcze, natomiast spółka przejmująca kontynuuje ich działalność. Prawo do odliczenia przysługuje więc następcy prawnemu. Minister nie zgodził się z tym stanowiskiem. Jego zdaniem faktury wystawione po dacie przejęcia, ale przed jego wpisem do KRS muszą zostać skorygowane.