Tak orzekł WSA w Krakowie 29 marca 2011 (I SA/Kr 229/11).
Uznał on, że w takiej sytuacji po stronie firmy otrzymującej nieodpłatnie gwarancję lub poręczenie powstaje przysporzenie. Prowadzi to zatem do powstania przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia w rozumieniu ustawy o CIT.
Spółka zajmuje się dystrybucją sprzętu rtv i agd, który kupuje od dostawców. Ich wierzytelności z tytułu zapłaty ceny za dostarczane towary zabezpieczane były m.in. przez zawieranie umów ubezpieczenia limitu kredytu kupieckiego z towarzystwem ubezpieczeniowym. Spółka planowała zwiększyć wysokość limitów. Było to możliwe jedynie po ustanowieniu dodatkowego zabezpieczenia ewentualnych roszczeń towarzystwa z tytułu regresu ubezpieczeniowego.
W wyniku podjętych ustaleń zabezpieczenie przyjęło formę hipoteki kaucyjnej na nieruchomości należącej do spółki powiązanej poprzez osoby wspólnych właścicieli.
We wniosku o wydanie interpretacji dystrybutor sprzętu przedstawił stanowisko, że uzyskanie od spółki powiązanej zabezpieczenia bez odpłatności nie jest nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu ustawy o CIT.