Czy ulga meldunka obejmuje sprzedaż gruntu pod budynkiem

Do rozliczenia PIT zostało kilka dni, a korzystający z ulgi meldunkowej nadal nie wiedzą, czy obejmuje ona także sprzedaż gruntu pod budynkiem. Co gorsza, problem z tym mają też sądy

Publikacja: 28.04.2011 12:30

Czy ulga meldunka obejmuje sprzedaż gruntu pod budynkiem

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska Monika Zielska

Potwierdzają to najnowsze wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych: w Olsztynie i w Gorzowie Wielkopolskim.

O problemie pisaliśmy w artykułach Zwolnienie dotyczy tylko budynku, nie gruntu, Ulga meldunkowa z pułapką, Jak rozliczyć podatek od sprzedaży udziału w gruncie.

Przypomnijmy, Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że ulga meldunkowa (czyli dla nieruchomości nabytych w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.) nie ma zastosowania do przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia gruntu, udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu czy udziału w prawie wieczystego użytkowania gruntu (odpowiedź MF na interpelację poselską nr 17 409).

Pogląd ten prezentują też organy podatkowe, czego przykładem interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr ITPB2/415-1089/10/MU).

Fiskus powołuje się na orzeczenia sądów administracyjnych, m.in. wyroki: WSA we Wrocławiu (sygn. akt I SA/Wr 1100/09), WSA w Gdańsku (sygn. I SA/Gd 833/09) i WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 116/10).

Ale nie wszystkie sądy są tego samego zdania, czego przykładem wyrok WSA w Warszawie (sygn. III SA/Wa 2040/09).

Również najnowsze orzeczenia, pokazują, że sprawa jest nadal kontrowersyjna.

W wyroku z 24 marca 2001 r. WSA w Olsztynie (I SA/Ol 97/11) stwierdził: „w art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o PIT pojęcie budynku mieszkalnego ma dwa znaczenia tj. oznacza budynek mieszkalny stanowiący odrębną własność oraz grunt zabudowany budynkiem mieszkalnym. Zatem zwolnienie z art. 21 ust.1 pkt 126 obejmuje cały przychód uzyskany ze sprzedaży ze sprzedaży nieruchomości tj. zabudowanej budynkiem mieszkalnym działki gruntu lub udziału w takiej nieruchomości ( art. 46 - 48 kodeksu cywilnego)”.

Inaczej, tego samego dnia, orzekł WSA w Gorzowie Wlkp. (I SA/Go 99/11): „Za nietrafny należy uznać pogląd strony skarżącej, iż zwolnienie nie dotyczy wyłącznie budynku mieszkalnego, ale odnosi się również do gruntu, na którym jest on posadowiony. Sąd w pełni podziela pogląd, że zgodnie z treścią art. 48 kodeksu cywilnego, budynek (o ile ustawa nie stanowi inaczej) stanowi część składową nieruchomości i jako taki, nie może stanowić odrębnego od niej przedmiotu obrotu, o ile nie jest on odrębną nieruchomością. Zatem wszystko co zostaje z gruntem połączone staje się częścią składową nieruchomości gruntowej.

Sprzedaż nieruchomości gruntowej obejmuje zarówno zbycie gruntu jak i budynku trwale z gruntem związanego. Nie oznacza to jednak, że przychód ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości (gruntu wraz z budynkiem mieszkalnym) korzysta w całości ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Prawidłowo organ wskazał, ze zwolnieniu z opodatkowania, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia do 31 grudnia 2008 r. (...) będzie podlegał jedynie przychód uzyskany ze zbycia przysługującego skarżącej udziału w budynku mieszkalnym. Przepis ten nie ma zastosowania do uzyskanej przez stronę kwoty z tytułu sprzedaży udziału w nieruchomości (gruncie), na której znajduje się przedmiotowy budynek mieszkalny.”

Co w tej sytuacji ma zrobić podatnik? Bezpieczniej jest zapłacić podatek od sprzedanego udziału w gruncie, a następnie wystąpić o zwrot nadpłaty podatku. Odmowę zwrotu nadpłaty urząd będzie musiał wydać w formie decyzji administracyjnej, co otwiera drogę do złożenia odwołania do izby skarbowej, a jeśli ta podtrzyma decyzję urzędu - do złożenia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego (w ostateczności - do zaskarżenia wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego).

Zobacz więcej w serwisie:

»

Podatek dochodowy

»

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem