Tak wynika z nieprawomocnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 3 lutego 2011 (I SA/Po 810/10).
Możliwość zaliczania do kosztów podatkowych niezamortyzowanej części inwestycji w wynajmowanym lokalu w razie przedterminowego zakończenia najmu wciąż rodzi spory.
Wyrok dotyczył następującej sytuacji. W 2008 r. prezes UOKiK wydał decyzję wyrażającą zgodę na przejęcie jednej spółki przez drugą, pod warunkiem trwałego i nieodwracalnego wyzbycia się przez spółkę przejmującą wszelkich praw, w tym praw najmu do 38 placówek sklepowych w terminie do 31 grudnia 2009.
W razie niezrealizowania tego warunku prezes UOKiK mógł nałożyć na spółkę przejmującą karę pieniężną. Ta wykonała warunek i zrezygnowała z prowadzenia 38 sklepów wskazanych przez UOKiK. W efekcie wykreśliła z ksiąg rachunkowych wiele inwestycji poczynionych w obcych środkach trwałych. Tym samym straciła prawo do dalszej ich amortyzacji.
Fiskus: liczy się tylko fizyczna likwidacja
Zdaniem Izby Skarbowej w Poznaniu wyzbycie się praw do najmu lub dzierżawy i rezygnacja z wynajmowanych budynków (lokali) przez podatnika nie powodowały powstania straty w środkach trwałych w wysokości niezamortyzowanej wartości inwestycji w obcym środku trwałym.