Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt.: II FSK 245/10), oddalając skargę kasacyjną w sprawie dotyczącej rozliczenia działalności gospodarczej za 2006 r.
W styczniu 2006 r. podatnik wraz z małżonką kupili na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej działkę z budynkiem byłych koszar wojskowych. Podatnik od razu zaczął jego amortyzację. Organ podatkowy uznał jednak takie postępowanie za bezprawne. Zauważył, że od lutego do czerwca 2006 r. zakupiony budynek nie był kompletny ani zdatny do użytkowania.
Organ podatkowy podkreślił, że budynek koszar był od lat nieużywany, nie miał dostępu do mediów i wymagał gruntowego remontu. Zgodnie zaś z przepisami podatkowymi budynek niekompletny i niezdatny do użytku nie mógł być amortyzowany. Prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych podatnik uzyskał dopiero w połowie roku. Przy czym wydatki na spłatę odsetek i zakup materiałów budowlanych do remontu nie są kosztem bezpośrednim, ale powinny powiększać jego wartość początkową.
Podatnik nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem. W odwołaniu, a potem w skardze do sądu administracyjnego podkreślał, że budynek od razu był wykorzystywany w prowadzonej przez niego działalności. Tłumaczył, że służył za magazyn, a posesja jako parking dla firmowych samochodów. Dlatego w jego ocenie od razu po zakupie nadawał się do działalności.
Skarżący nie przekonał jednak sądu pierwszej instancji. Stanowisko fiskusa ostatecznie potwierdził też Naczelny Sąd Administracyjny.