Mieszkaniec Rabki-Zdroju wystąpił o udostępnienie mu kopii map numerycznych, które stanowią załączniki graficzne do studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta. Chciał otrzymać je zapisane na CD-romie.
Burmistrz odpowiedział, że - co prawda - posiada mapy w formie cyfrowej, ale – jego zdaniem – ich udostępnieniu sprzeciwiają się przepisy prawa autorskiego. Mapy zostały opracowane przez Pracownię Projektową Architektury i Urbanistyki w Krakowie. Dodał, że cyfrowe wersje map nie były częścią uchwały miasta Rabka-Zdrój, dotyczącej studium. Zgodnie ze zleceniem udzielonym pracowni projektowej, mapy wchodzące w skład studium zostały opracowane w formie wydruków barwnych, a nie w formie cyfrowej.
W skardze do WSA na bezczynność burmistrza mieszkaniec podniósł, że burmistrz będący w posiadaniu informacji publicznej jest zobowiązany ją udostępnić, nawet jeśli objęta jest ona prawem autorskim należącym do innych osób.
Burmistrz twierdził, że ta informacja objęta jest ochroną prawa autorskiego, zatem jej udostępnienie regulują przepisu szczególne, a nie ustawa o dostępie do informacji publicznej. Skoro organ nie ma praw autorskich do żądanej informacji, to zastosowanie znajduje ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych – uzasadniał przed sądem burmistrz.
Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie stwierdził, że burmistrz błędnie przyjął, że żądana informacja publiczna jest objęta ochroną prawa autorskiego w zakresie uniemożliwiającym (wykluczającym) udostępnienie jej w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.