Bez zgody gminy fiskus nie umorzy podatku

W wypadku danin, które są dochodem jednostki samorządu terytorialnego, jej stanowisko w sprawie umorzenia ma charakter wiążący dla organu podatkowego

Publikacja: 10.11.2011 07:30

Ponieważ podatek od spadków i darowizn jest dochodem jednostek samorządu terytorialnego, przed podję

Ponieważ podatek od spadków i darowizn jest dochodem jednostek samorządu terytorialnego, przed podjęciem decyzji fiskus musiał skonsultować się z prezydentem miasta

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Takie stanowisko potwierdził w środę Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II PSK868/10), oddalając skargę kasacyjną podatniczki, która starała się o umorzenie zaległego podatku od spadków i darowizn.

Konieczna jest konsultacja

O umorzenie zaległości i odsetek podatniczka wystąpiła w listopadzie 2008 r. W sumie chodziło o ponad 37 tys. zł od spadkowego mieszkania. We wniosku podkreślała, że wraz z matką sprawowała opiekę nad spadkodawcą. Gdyby nie to, że nie została zachowana forma umowy o sprawowanie opieki nad nim, nabycie mieszkania w spadku skorzystałoby ze zwolnienia podatkowego. Dodała też, że pieniądze na zakup mieszkania po zmarłym krewnym przekazali rodzice pod warunkiem, że obdarowany ustanowi ją swoją spadkobierczynią.

Ponieważ podatek od spadków i darowizn jest dochodem jednostek samorządu terytorialnego, przed podjęciem decyzji fiskus musiał skonsultować się z prezydentem miasta, który nie zgodził się na umorzenie. W tej sytuacji fiskus odmówił przyznania ulgi uznaniowej. W decyzji podkreślono, że stanowisko samorządu, który jest beneficjentem podatku, jest wiążące dla organu podatkowego. Bez jego zgody fiskus nie może podjąć decyzji o przyznaniu umorzenia w podatku od spadków i darowizn.

Podatniczka nie zgodziła się z takim rozstrzygnięciem. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu podnosiła, że postanowienie prezydenta miasta oraz decyzja organu podatkowego naruszają m.in. zasadę sprawiedliwości podatkowej. W jej ocenie podczas wydawania postanowienia prezydenta miasta doszło do naruszenia zasady dwuinstancyjności postępowania.

Decyzja sądu

Argumentacja skarżącej nie przekonała jednak ani WSA we Wrocławiu, ani Naczelnego Sądu Administracyjnego. Oddalając skargę kasacyjną podatniczki, NSA przypomniał, że organ podatkowy był zobligowany wystąpić o zajęcie stanowiska przez prezydenta miasta. Uprawnienia do udzielania ulg w spłacie podatków, które są dochodem jednostek samorządu terytorialnego, mogą być realizowane przez fiskus tylko z uwzględnieniem stanowiska jej organu.

NSA nie zgodził się też z zarzutem, że postanowienie prezydenta miasta wymyka się kontroli sądu. Jak podkreślił sędzia NSA Jan Grzęda, jest to postępowanie wpadkowe, które podlega ocenie sądu w ramach sprawy dotyczącej odmowy umorzenia zaległości.

Wyrok jest prawomocny.

Środki trafiające do samorządów

Do dochodów gmin należą m.in.:

>> wpływy z podatków – od nieruchomości, rolnego, leśnego, od środków transportowych, z karty podatkowej, podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych;

>> opłaty – skarbowa, targowa, eksploatacyjna;

>> część wpływów z PIT (ok. 37 proc.) od osób zamieszkałych na obszarze danej gminy oraz część wpływów z CIT (6,71 proc.) od firm mających tam siedzibę.

Podstawa prawna: art. 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (DzU z 2003 r. nr 203, poz. 1966)

Czytaj także  serwisie:

Samorząd

»

Finanse

Takie stanowisko potwierdził w środę Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II PSK868/10), oddalając skargę kasacyjną podatniczki, która starała się o umorzenie zaległego podatku od spadków i darowizn.

Konieczna jest konsultacja

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem