Reklama
Rozwiń

Aplikacja: dlaczego państwo porzuca młodych adwokatów

Aplikacja adwokacka kojarzy się ze zdobywaniem jakże potrzebnych praktycznych umiejętności wykonywania zawodu. To jednak także praca, która ze względu na liczbę aplikantów nie zawsze jest należycie opłacana. Winę za to ponosi przede wszystkim państwo, które wadliwie uregulowało rynek usług prawnych w Polsce.

Aktualizacja: 18.02.2018 15:47 Publikacja: 18.02.2018 15:32

Aplikacja: dlaczego państwo porzuca młodych adwokatów

Foto: 123RF

Na pastwę losu

Egzamin adwokacki oddziela etap aplikantury od członkostwa w „zamożnej elicie" adwokatów. Po jego zdaniu i złożeniu ślubowania młodzi adwokaci pozostawiani są na łasce praw rynku ograniczonych możliwości pozyskiwania klientów i nie zawsze uczciwie działającej konkurencji podmiotów nieprofesjonalnych. Z dnia na dzień „słabo" opłacany aplikant staje się członkiem „kasty", „elity" itp.. Tyle że w jego życiu nie zmienia się wiele na lepsze. Nie może już pracować na umowę o pracę, sam musi opłacać składki na ubezpieczenie społeczne i odkładać na emeryturę. Jedno jednak się zmienia diametralnie: władza przestaje się o niego już „troszczyć", a zaczyna uznawać go za wroga, któremu świadomie i sukcesywnie odbiera możliwość zarobkowania, dając zatrudnienie amatorom prawa.

Pozostało jeszcze 82% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców