Aktualizacja: 10.03.2020 02:00 Publikacja: 15.03.2020 00:01
Foto: Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Na wokandach sądów gości coraz więcej spraw spadkowych. Nie bez powodu. Pojawiają się majątki, rośnie więc zainteresowanie zasadami dziedziczenia ustawowego, a także zapotrzebowanie na dysponowanie nimi mortis causa (na wypadek śmierci) w drodze testamentowej. Co oczywiste, rośnie liczba sporów prawnych na tym tle.
Coraz częściej trafiają one przed oblicze Sądu Najwyższego, który nierzadko stawiany jest przed trudnym zadaniem. Wobec nienadążania prawodawcy za potrzebami, SN zmuszony jest osiągać w drodze wykładni prawa to, co do osiągnięcia możliwe. Nie zawsze udaje się to wystarczająco dobrze, jak w przypadku dziedziczenia rodzinnych ogródków działkowych. Wprawdzie już w 2005 r. prawodawca uregulował problematykę w ustawie, a w 2013 r. dokonał jej bardzo gruntownej nowelizacji, a ściślej zastąpił ją nową, kompleksową. Okazuje się jednak, że nie wszystkie wątpliwości – szczególnie te prawnospadkowe – zostały skutecznie przecięte.
Premier odwołał szefa więziennictwa, o co dzień wcześniej apelował minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Rozumie...
Przyjęta przez resort sprawiedliwości konstrukcja sankcji ustawowego pozbawienia skutków nominacji sędziowskich...
Pomysł lewicy na wprowadzenie czterodniowego czasu pracy to przykład populizmu, nieliczącego się z realiami zaró...
Estonia wyprzedza nas o jakieś pięć lat. I nie chodzi tym razem o usługi cyfrowe, bo w tym zakresie wyprzedza na...
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Czasem dom, po wielu przeróbkach i doraźnych naprawach, jest w takim stanie, że lepiej zrezygnować z generalnego...
My jesteśmy gotowi na wszystkie scenariusze. Wprowadziliśmy wiele nowych modeli samochodów osobowych, w tym SUV-y, crossovery i auta sportowe. Mamy też pojazdy użytkowe dla wszystkich rodzajów działalności – mówi Attila Szabó, prezes i dyrektor zarządzający Ford Polska.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas