Tomasz Justyński

Tomasz Justyński: Testament we dwoje wart rozważenia

Brak możliwości wspólnego zadecydowania o majątku jest szczególnie niezrozumiały w przypadku małżeństw pozostających w majątkowym ustroju wspólności dorobku.

Tomasz Justyński: Testament ze zdjęcia i nagrania - tego jeszcze nie było

Teza uchwały Sądu Najwyższego stwarza możliwość przeniesienia istotnej treści testamentu nie tylko na zdjęcie, ale można także przyjąć, że na nagrania audio i wideo.

Tomasz Justyński: Matka jest zawsze pewna

Tłumaczenie, że „kobieta nie wie” albo „nie pamięta”, okazało się niewystarczające dla sądu. Ważna sprawa stała się dowodem oderwania od rzeczywistości i magicznej wiary w moc sprawczą wyroków opatrzonych godłem państwa.

Tomasz Justyński: „Szczęśliwa szóstka” w Lotto i rozwód

Skoro małżonkowie pobierają się „na dobre i na złe", tworząc w ten sposób wyjątkową wspólnotę losów, jak i genów, to powinni również umieć wspólnie udźwignąć ciężar „szczęśliwego losu" i wspólnie z niego korzystać.

Kto dziedziczy gdy spadkobierca umrze przed odrzuceniem lub przyjęciem spadku

Obecne przepisy nie regulują sytuacji, gdy po osobie, która zmarła przed złożeniem oświadczenia o przyjęciu czy odrzuceniu spadku, dziedziczy kilka osób.

Tomasz Justyński: Prawo spadkowe do remontu

Przepisy dotyczące dziedziczenia, niezmieniane od lat, wymagają nie tylko pilnej, ale przede wszystkim gruntownej nowelizacji. Wymaga jednak ona nie tylko konkretyzacji, lecz również wprowadzenia istotnych korekt. W PRL-u fortuny nie były w modzie, ale od tego czasu sporo się zmieniło.

Tomasz Justyński: Znikająca hipoteka - nikomu nie dzieje się krzywda

Sąd Najwyższy, postawiony wobec faktów dokonanych, szukał uzasadnienia dla tego, co już się stało.

Tomasz Justyński: Rozwód, hipoteka i wspólny pies

O zwierzęciu domowym nie można decydować jak o przedmiocie martwym. Nie wolno też stosować w drodze analogii przepisów o prawie do kontaktów z dzieckiem – pisze profesor.

Długi poród darowizny na wypadek śmierci

To już czas działania, a nie analizowania – chciałoby się odpowiedzieć resortowi sprawiedliwości.

Tomasz Justyński: Pogrobowy chichot użytkowania wieczystego

Stworzone przed laty figury prawne są tylko imitacją prawdziwej własności. Sprzedawano ułudę, a beneficjenci uwierzyli. Odkrycie tego faktu rodzi niekiedy bardzo bolesne rozczarowanie.