Powszechny jest pogląd, że najsłabszym ogniwem systemu podatkowego jest prawo podatkowe, które w wielu wypadkach słusznie postrzegane jest jako źródło nieracjonalnych, a niekiedy wręcz patologicznych zachowań. Wadliwą „wolę" prawodawcy stara się ponoć naprawić praktyka interpretacyjna organów stosujących prawo, w tym zwłaszcza judykatura. Wierzymy w to, bo chcemy wierzyć; zresztą cóż innego nam zostało?
Bywa jednak odwrotnie: dobre przepisy są interpretowane w sposób patologiczny. Prawidłowo stosowane przez długie lata regulacje ustawowe nagle stają się źródłem dziwnych pomysłów, które mogą być nawet groźne dla funkcjonowania i systemu podatkowego jako całości.
Dobrze już było
Od niedawna, szczęśliwie jak dotąd w marginalnym zakresie, dotyczy to zasad oraz trybu stwierdzania przez organ podatkowy nadpłaty lub zwrotu podatku w kwocie wyższej niż pierwotnie zadeklarowana.
Zmieniana po drodze w szczegółach koncepcja tej procedury była i jest dobra: jeżeli podatnik złożył deklarację, w której wykazał i zapłacił zobowiązanie podatkowe, które z jakichś powodów uznaje za zawyżone, musi złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty wszczynający postępowanie podatkowe, a organ podatkowy rozstrzyga, czy nadpłata powstała czy też nie. Podobnie w wypadku podatków, w których występuje zwrot podatku: tylko w tym trybie można stwierdzić, że wzrost ten może być dokonany w większej kwocie.
W trakcie tego postępowania o wielkości zobowiązania (zwrotu) decyduje cały czas „pierwotna" deklaracja. Czyli w istocie organ podatkowy ma stwierdzić, czy zgodnie z prawem należy się coś więcej. Ustawa nakazuje, aby do wniosku wszczynającego to postępowanie dołączany był projekt rozliczenia w postaci korekty deklaracji zgodnej z poglądem wyrażonym we wniosku, lecz deklaracja ta nie jest w sensie prawnym aktem określającym wielkość zobowiązania (zwrotu podatku), tylko projektem, który nie ma dla kogokolwiek (organu czy podatnika) wiążącego charakteru. Ani wniosek, ani dołączona do niego zmieniona deklaracja nie usuwają z obrotu prawnego deklaracji, którą uprzednio złożył podatnik w sprawie tego podatku.