Jako podstawę dla rygorystycznych uregulowań odnośnie możliwości stosowania plików cookies, informowania odbiorcy o tym fakcie i uzyskiwania jego zgody wskazuje się art. 173 ustawy – Prawo telekomunikacyjne.
Zgodnie z celami określonymi w art. 1 tej ustawy jest ona ukierunkowana na określenie zasady wykonywania i kontroli działalności polegającej na świadczeniu usług telekomunikacyjnych, dostarczania sieci telekomunikacyjnych lub świadczenia usług towarzyszących, a także określa prawa i obowiązki przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Zgodnie zaś z definicją usługi telekomunikacyjnej, zawartej w art. 2 pkt 48 aktu, przez usługę telekomunikacyjną rozumie się usługę polegającą głównie na przekazywaniu sygnałów w sieci telekomunikacyjnej. Pytanie, czy w tej kategorii usług mieści się to, co oferuje większość usługodawców w sieci („właścicieli" stron internetowych).
Nie wszyscy muszą
Na tak postawione pytanie należy udzielić odpowiedzi negatywnej. Mianowicie, usługi polegające np. na prowadzeniu sklepu internetowego, portalu społecznościowego, profesjonalnego bloga czy zapewnieniu usługi poczty elektronicznej (ale bez jej przesyłania) możemy zaliczyć do kategorii usług świadczonych drogą elektroniczną, które uregulowane są w innym akcie prawnym – tj. ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną właśnie, a nie do usług telekomunikacyjnych. Zakres tych ustaw z pewnością się krzyżuje, w szczególności tacy usługodawcy jak network providers czy access provders, którzy zapewniają sieci teleinformatyczne, bądź dostęp do tych sieci, mogą być uznani za świadczących (także) usługi telekomunikacyjne.
Natomiast dostawcy treści (content providers), jak i szeroka gama usługodawców udostępniających użytkownikom swoje serwery do przechowywania (i dalszego udostępniania) danych, czyli tzw. host providers, nie świadczą usług polegających na „przekazywaniu sygnałów w sieci". Mówiąc nieco bardziej obrazowo, usługi (hostingowe) świadczone drogą elektroniczną są usługami „dostarczania treści", a nie usługami „przesyłu" (por. tak P. Litwiński, Świadczenie usług drogą elektroniczną [w:] Prawo Internetu, pod red. P. Podreckiego, Warszawa 2007, s. 170 i n.; X. Konarski, Komentarz do ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, Warszawa 2004, s. 21 oraz 37 i n.; odnośnie do usługi poczty elektronicznej M. Rogalski (red.), K. Kawałek, Prawo telekomunikacyjne. Komentarz, Lex 2010).
Skoro więc np. dany usługodawca, który prowadzi sklep internetowy, nie świadczy usługi telekomunikacyjnej, nie jest przedsiębiorcą telekomunikacyjnym, to nie wiążą go obowiązki określone w ustawie – Prawo telekomunikacyjne, a co za tym idzie, nie wiąże go szczególna procedura związana z plikami cookies.