Wbrew powszechnej opinii zasadniczym celem postępowania rozwodowego jest utrzymanie rodziny. Gdy okazuje się to niemożliwe, skuteczne zastosowanie środków zabezpieczających może złagodzić skutki związane z jej rozpadem oraz zapewnić ochronę uprawnionego przed negatywnymi skutkami, jakie powoduje przedłużający się proces.
Wagę instytucji zabezpieczenia w sprawach rozwodowych wzmacnia dodatkowo jego charakter. Najczęściej zabezpieczenie takie ma charakter nie konserwacyjny, czyli zmierzający do zapewnienia wykonalności przyszłego orzeczenia, lecz nowacyjny, a więc równoznaczny z tymczasowym uregulowaniem stosunków między uprawnionym i obowiązanym, nie wyłączając tymczasowego zaspokojenia roszczenia. Co więcej, w praktyce nierzadko zdarza się, że orzeczenie kończące postępowanie nie odbiega od rozstrzygnięcia tymczasowego zawartego w postanowieniu zabezpieczającym. Już na wstępnym etapie sprawy warto zatem poświęcić uwagę wnioskowi o udzielenie zabezpieczenia, albowiem staranność ta może się przełożyć na ostateczny wynik sprawy.
Istotne przesłanki
Niestety, wiele składanych do sądu wniosków wykazuje zasadnicze braki. Najczęściej sprowadzają się one do niezrealizowania przesłanki uprawdopodobnienia roszczenia.
Wymóg ten kształtuje się różnorodnie, w zależności od oczekiwanego rozstrzygnięcia. W przypadku domagania się zabezpieczenia roszczenia alimentacyjnego na poczet dzieci stron konieczne jest uprawdopodobnienie, że rodzic nie łoży dobrowolnie na rzecz dziecka bądź też płaci alimenty, ale w niewystarczającym zakresie. Istotne jest także możliwie szczegółowe, z rozbiciem na poszczególne kategorie, oszacowanie potrzeb małoletniego, a w sytuacji, gdy potrzeby te odbiegają od wydatków standardowych, zobrazowanie ich dokumentami, takimi jak zaświadczenia lekarskie, rachunki za leczenie lub udział w zajęciach pozaszkolnych. Do potrzeb dziecka należy zaliczyć nadto koszty zapewnienia mu mieszkania, w części przypadającej na małoletniego (uzasadnienie wyroku SN z 6 maja 1967 r., III CR 422/66). Do wniosku warto zatem załączyć dokumenty dotyczące wydatków związanych z korzystaniem z lokalu.
Nieprzydatne są natomiast paragony fiskalne, dotyczące zakupu podstawowych artykułów, takich jak żywność czy środki higieny. Walor dowodowy takich dokumentów jest niski, choćby z uwagi na nieujawnienie nabywcy. Należy pamiętać także o istocie postępowania zabezpieczającego, które ukierunkowane jest na zapewnienie stronom lub małoletnim natychmiastowej ochrony. Z tego względu nie podlegają uwzględnieniu np. wydatki cykliczne dokonywane raz na kilka lat, takie jak zakup mebli czy komputera. Mogą jednak zostać wzięte pod uwagę koszty związane z rozpoczęciem roku szkolnego bądź wypoczynkiem, o ile wniosek składany jest w okresie uzasadniającym ich poniesienie.