W najbliższym czasie wejdą w życie oczekiwane zmiany w prawie, które ułatwią obywatelom dostęp do wymiaru sprawiedliwości i usprawnią postępowania sądowe. Warto o nich powiedzieć więcej, zaznaczając, że nie zamykają katalogu działań.
Zmiana filozofii ?procesu karnego
W lipcu przyszłego roku wejdzie w życie fundamentalna nowelizacja kodeksu postępowania karnego, która całkowicie zmieni filozofię procesu karnego. Spowoduje, że proces karny, podobnie jak cywilny, będzie kontradyktoryjny, co oznacza spór stron wyposażonych w równe bronie procesowe przed bezstronnym sądem. Tylko wyjątkowo, dążąc do prawdy, sąd dopuści dowód z urzędu, zastępując inicjatywę stron.
Zmiana ta jest reakcją na stan, w którym powszechnie, i nie bez racji, zarzucano prokuratorom brak aktywności w przedstawianiu i popieraniu dowodów przed sądem. W ślad za nią muszą pójść dalsze działania usprawniające organizację pracy w prokuraturach. Czekamy na przyjęcie przez rząd projektu ustawy o prokuraturze, który zawiera koncepcję elastycznej, dostosowanej do nowych zadań organizacji wewnętrznej prokuratury, ale przede wszystkim wprowadza zasadę, że każdy prokurator powinien być zaangażowany we „własny" referat oskarżycielski lub śledczy. Oznacza to zakończenie trudnego do akceptacji stanu, w którym prawie jedna trzecia prokuratorów zajmowała się nadzorowaniem pozostałych. W resorcie powstał też, skierowany do konsultacji, projekt rozporządzenia – regulamin wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Dopełnia on całościową koncepcję zmian w jej funkcjonowaniu, doprecyzowując m.in. podział czynności prokuratorów i zadania nadzorcze kierowników.
Zmiany w procedurze karnej pozwolą też na wzmocnienie instytucji mediacji. Na organy procesowe nałożono obowiązek informowania uczestników postępowań o jej celu i warunkach, a mediator zyska dostęp do akt sprawy. Gdy dojdzie do pojednania między pokrzywdzonym i oskarżonym, a to zakłada naprawienie szkody, względnie zadośćuczynienie krzywdzie, postępowanie umorzy również referendarz sądowy. Na odciążenie sędziów pozwoli także ograniczenie katalogu spraw, w których sąd orzeka w składzie trzyosobowym, a także zakreślenie obszarów, w których referendarze samodzielnie podejmą czynności o charakterze pomocniczym dla postępowania. Przyszłoroczne zmiany w procedurze karnej, będą też stanowić przyczynek do dyskusji o potrzebie dalszego wykorzystania instytucji referendarza w postępowaniu karnym, karnym wykonawczym (np. wykonanie kary grzywny) i w wykroczeniowym. Wydaje się, że w tym ostatnim postępowaniu, bez obawy naruszenia wartości konstytucyjnych, można powierzyć referendarzom orzekanie nakazem w sprawach zagrożonych karą grzywny lub nagany, oczywiście przy zachowaniu sądowej kontroli w przypadku wniesienia sprzeciwu od nakazu. Pomysł ten jest już przedmiotem prac powołanego w ministerstwie zespołu ds. ograniczenia kognicji sądów powszechnych z udziałem przedstawicieli Krajowej Rady Sądownictwa.
Z reformą procedury karnej związana jest równie oczekiwana zmiana zasad karania. Rządowy projekt nowelizacji kodeksu karnego, nad którym pracują obecnie posłowie, zakłada przyznanie pierwszeństwa karom wolnościowym, zwłaszcza dotkliwej i rzeczywiście egzekwowanej grzywnie. Kara pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia będzie przewidziana dla sprawców poważnych przestępstw albo takich, którzy byli wcześniej karani i nie wykazali poprawy albo jej nie rokują. Dobrodziejstwo zawieszenia nie znajdzie zastosowania w przypadkach orzeczenia kary powyżej roku, nadzwyczajnego jej złagodzenia i wobec multirecydywistów. Za przestępstwa mniejszego kalibru najpierw orzekane będą kary wolnościowe, zwłaszcza grzywna lub wykonywana w nowej formule kara ograniczenia wolności, łączona np. z dozorem elektronicznym. Wprowadzona zostanie także kara mieszana – krótkoterminowe pozbawienie wolności połączone następnie z karą ograniczenia wolności. Odpowiedzią na dotychczasową niską skuteczność kar grzywny będzie m.in. obowiązkowe wpisywanie skazanych zalegających z jej zapłatą do rejestru dłużników i BIG. Bezzwłoczna zapłata grzywny umożliwi natomiast szybsze zatarcie skazania.