Kasacje dla ministra to marny pomysł

Weszła właśnie w życie nowelizacja procedury karnej, która przyznaje ministrowi sprawiedliwości prawo składania kasacji w sprawach karnych.

Publikacja: 03.12.2014 02:00

Jerzy Stępień - seędzia Trybunalu Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były prezes TK

Jerzy Stępień - seędzia Trybunalu Konstytucyjnego w stanie spoczynku, były prezes TK

Foto: Fotorzepa/Krzysztof Skłodowski

Tym samym staje się on na powrót organem procesowym i bezpośrednio już wkracza, w istocie mocno, w przestrzeń władzy sądowniczej. Pozostawiam jednak na uboczu aspekty procesowe – zatrzymam się na konsekwencjach w sferze ustroju sądów i spróbuję odpowiedzieć na pytanie, czy zbliża nas to czy oddala od optymalnego kształtu sądownictwa i właściwej jego relacji do władzy wykonawczej.

Obawiam się wyłącznie negatywnych następstw. Konieczność przygotowania kasacji na odpowiednio wysokim poziomie sprawi zapewne, że w ministerstwie powstanie specjalny departament zatrudniający wysoko kwalifikowanych fachowców. Założę się, że będą to przede wszystkim sędziowie. Istota kasacji wskazywałaby raczej na zatrudnianie w nim adwokatów czy radców prawnych. Wszak to oni, a nie sędziowie, na co dzień zmagają się z tą materią. Tak się jednak nie stanie, ponieważ tego rodzaju fachowcom należałoby przyzwoicie zapłacić. Na to, oczywiście, ministerstwa nie stać. Stać je natomiast będzie na honorowanie sędziów z własnych funduszy jedynie 20-proc. dodatkiem do pensji pobieranej przez sędziego w macierzystym sądzie. Do ministerstwa nie pójdzie byle kto, raczej zaprosi się tu sędziego z tzw. wyższej półki. Zamiast więc orzekać w sądzie i tym samym dbać tam o najwyższy poziom prawomocnych wyroków, których nie należy poprawiać w drodze kasacji, ów wyróżniony sędzia będzie usiłował naprawiać błędy swoich kolegów na poziomie najwyższym.

Tylko 99 zł za rok czytania.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Opinie Prawne
Łukasz Guza: PiS straci przez weto w sprawie składki
Opinie Prawne
Wojciech Hermeliński: Kto ostatni w kolejce do głosowania?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku