Reklama
Rozwiń

Akta sprawy: prawo ministra sprawiedliwości nie powinno wejść w życie

Zmiany w ustawie o ustroju sądów powszechnych czekają już tylko na podpis prezydenta. Sędziowie uważają je za tak niebezpieczne, że nie powinny wejść w życie.

Publikacja: 24.02.2015 17:13

Akta sprawy: prawo ministra sprawiedliwości nie powinno wejść w życie

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt zmian w prawie o ustroju sądów powszechnych popularnie zwanym ustawą sędziowską od początku budził emocje i sprzeciwy. Sędziowie twierdzą, że bije w ich niezawisłość. Autorzy odpierają atak argumentem, że skoro minister odpowiada za sprawność sądownictwa, to musi mieć narzędzia, by o nie zadbać. Jednym z nich jest dostęp do baz orzeczeń i prawo do przetwarzania danych. W obu sędziowie dostrzegają zagrożenie. Zgodnie twierdzą, że tak szeroki dostęp może być wykorzystany niezgodnie z celem. Chodzi o tzw. szukanie haków. Nikt nie twierdzi, że będzie to robił obecnie urzędujący minister. Ale, jak zastrzegają, nigdy nie wiadomo, kto urząd obejmie. I na tę okoliczność powinniśmy być przygotowani i zabezpieczeni. Tym bardziej że dzięki dostępowi do bazy orzeczeń, protokołów przesłuchań można uzyskać bardzo osobiste dane, czasem wręcz kompromitujące dla „namierzonej" jednostki. Bo w informacjach ze sprawy może paść przyczyna rozpadu małżeństwa czy np. ograniczenia opieki nad dzieckiem. To łakomy kąsek dla tych, którzy na np. polityczne zamówienie chcieliby pozbyć się konkurenta. Krytykujący szeroki dostęp ministra sprawiedliwości do takich informacji nie chcą się zgodzić z tłumaczeniem, że takie prawo jest mu potrzebne. Wielu się dziwi, że upiera się przy jego utrzymaniu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców