Dawid Milczarek: Wdrożenie obowiązkowego KSeF warto przesunąć

Setki tysięcy drobnych przedsiębiorców nie mają zapewne świadomości zbliżających się wyzwań związanych z KSeF.

Publikacja: 20.10.2023 07:19

Dawid Milczarek: Wdrożenie obowiązkowego KSeF warto przesunąć

Foto: Adobe Stock

Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur to jedno z największych organizacyjnych wyzwań najbliższych miesięcy. Ta wiedza dociera bardzo wolno i do zbyt wąskiego grona zainteresowanych. Wciąż mam wrażenie, że osoby zajmujące się zawodowo podatkami, księgowością, fakturowaniem niewystarczająco dużo uwagi poświęcają tej kwestii.

Wyzwania i problemy dla drobnych przedsiębiorców

Tymczasem jeżeli chodzi o drobnych przedsiębiorców, to niemal żaden nie uzmysławia sobie czekających wyzwań i problemów. Wielu z nich błędnie sądzi, że nie muszą temu obszarowi poświęcać zbyt dużo uwagi, bo to problem księgowych, biur rachunkowych czy twórców oprogramowania do wystawiania faktur. Jak mawiał klasyk – nic bardziej mylnego.

Po pierwsze, każdy przedsiębiorca, który współpracuje z zewnętrznym biurem rachunkowym, będzie musiał w odpowiedni sposób ułożyć swoje relacje z tym biurem w zakresie wystawiania i pozyskiwania faktur, które pod rygorem sankcji mają przechodzić przez KSeF. Możliwe są różne modele współpracy i nadawania uprawnień, a każdy przedsiębiorca powinien dokonać w tym zakresie maksymalnie świadomego wyboru.

Po drugie, każdy przedsiębiorca powinien zweryfikować, czy oprogramowanie, z którego korzysta przy wystawianiu faktur, oraz inne współpracujące z nim narzędzia informatyczne (np. systemy sprzedaży e-commerce wykorzystywane w działalności internetowej) są lub w najbliższym czasie zostaną dostosowane do współdziałania z KSeF.

Po trzecie, każdy przedsiębiorca powinien przeprowadzić choćby elementarne testy sprawdzające, jak w jego sytuacji będzie w praktyce wyglądało wystawianie i odbieranie faktur ustrukturyzowanych.

Nie jest możliwe sprostanie żadnemu z tych wyzwań, jeżeli Ministerstwo Finansów nie będzie w odpowiedni sposób prowadziło polityki informacyjnej. Z kolei ta nie sprosta w pełni oczekiwaniom, jeżeli będzie kierowana jedynie do specjalistów (twórców oprogramowania, doradców podatkowych) i jeżeli nie będą uchwalone wszystkie kluczowe przepisy regulujące problematykę KSeF (wciąż brakuje przepisów wykonawczych). Zdawkowe lub wymijające odpowiedzi ministerstwa na pytania, które wymagają natychmiastowego wyjaśnienia, również nie sprzyjają odpowiednim przygotowaniom na tak dużą skalę.

Czytaj więcej

Jak przygotować się technologicznie na KSeF

Być może jedną z przyczyn braku pośpiechu ze strony Ministerstwa Finansów jest dopiero co zakończona kampania wyborcza. Owszem, zwalczanie oszustw VAT-owskich doskonale nadaje się na hasło wyborcze, jednak przeprowadzenie kosztem olbrzymiego wysiłku ze strony przedsiębiorców skomplikowanej operacji wdrożenia KSeF prawdopodobnie popularności by nie przysporzyło.

Kto zostanie obarczony odpowiedzialnością za zamieszanie

Obawiam się, że zamieszanie związane z powołaniem nowego rządu również istotnie zmniejsza szanse na to, aby na czas przygotować i przeprowadzić dobrą kampanię informacyjną.

Ile czasu właściwie zostało? Czy jest możliwe, aby do końca roku każdy przedsiębiorca dowiedział się, co go czeka od 1 lipca 2024 r.?

Czy oczekiwanie przez firmy, że będą mieć co najmniej sześć miesięcy – licząc od momentu, gdy dostali komplet niezbędnych, rzetelnie i przystępnie przekazanych informacji – na podjęcie wszystkich niezbędnych działań, jest przesadzone?

Czy jest jeszcze szansa na spełnienie tego oczekiwania przed 1 lipca 2024 r.?

W momencie wejścia w życie przepisów o obligatoryjnym KSeF będzie funkcjonował już nowy rząd, prawdopodobnie w zupełnie innym składzie. Kto zostanie obarczony odpowiedzialnością za zamieszanie, jakie się pojawi za kilka miesięcy, gdy będzie uruchamiany obligatoryjny KSeF na olbrzymią skalę? Czy da się tego zamieszania uniknąć, jeżeli wciąż niemal żadna osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą nie słyszała o tym, co ją czeka?

O ile największe podmioty korzystające z kompleksowego wsparcia prawnego i informatycznego (np. państwowe spółki) często są już bardzo zaawansowane we wdrażaniu KSeF, o tyle setki tysięcy drobnych przedsiębiorców prawie nie mają świadomości zbliżających się wyzwań. Być może zatem warto rozważyć przesunięcie obowiązkowego KSeF co najmniej o pół roku?

Autor jest ekspertem podatkowym z platformy szkoleniowej TAXGURU

Czytaj więcej

Skarbówka uspokaja: KSeF nie ułatwi życia oszustom

Wprowadzenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur to jedno z największych organizacyjnych wyzwań najbliższych miesięcy. Ta wiedza dociera bardzo wolno i do zbyt wąskiego grona zainteresowanych. Wciąż mam wrażenie, że osoby zajmujące się zawodowo podatkami, księgowością, fakturowaniem niewystarczająco dużo uwagi poświęcają tej kwestii.

Wyzwania i problemy dla drobnych przedsiębiorców

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Opinie Prawne
Unieważnienie umowy jako produkt, czyli groźne skutki biznesu frankowego
Opinie Prawne
Waldemar Gontarski: Trybunał Stanu za słaby na Prezesa NBP
Opinie Prawne
Wojciech Tumidalski: Rządowy teatr cieni premiera Morawieckiego
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Krótka refleksja po wrocławskiej tragedii z dwoma policjantami
Opinie Prawne
Każdy wytwór AI może potencjalnie naruszać prawa autorskie
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?