W ostatniej nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego ustawodawca dokonał zmian w postępowaniu egzekucyjnym, które dotkną dłużników alimentacyjnych. Poszerzono m.in. katalog regulujący kolejność zaspokojenia roszczeń z kwoty uzyskanej z egzekucji o należności alimentacyjne przyszłe, które mają być zaspokajane zaraz po należnościach alimentacyjnych wymagalnych. Obecnie zatem wierzyciel alimentacyjny ma pierwszeństwo przed pozostałymi wierzycielami również w zakresie należności alimentacyjnych niewymagalnych.
Zgodnie z nowym przepisem art. 1025 § 1 pkt 21 k.p.c. z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się należności alimentacyjne przyszłe – w wysokości stanowiącej równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę za okres roku – na każdego wierzyciela prowadzącego egzekucję.
Czytaj więcej
Wierzyciele alimentacyjni są w ostatnich czasach coraz bardziej aktywną grupą w formalnych postępowaniach zmierzających do pozapolubownego zaspokojenia wierzytelności większej grupy wierzycieli, a przez swoją uprzywilejowaną pozycję są w stanie czasami znacząco wpływać na możliwość zaspokojenia pozostałych wierzycieli w sytuacji, gdy zebranych funduszy brakuje dla wszystkich.
Rozwiązanie to, na pierwszy rzut oka, wydaje się bardzo korzystne. Przyznaje bowiem dodatkową ochronę uprawnionym do świadczenia alimentacyjnego. Nowy przepis budzi co prawda kontrowersje, bo utrudnia zaspokojenie pozostałych wierzycieli, którym przysługują wierzytelności niealimentacyjne. Nowelizację należy ocenić jednak pozytywnie, bo dąży do zabezpieczenia podstawowych potrzeb osób, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.
Ścieżka karna
Ale nawet najlepsze prawo pozostanie martwe w przypadku nieskutecznej egzekucji, która jest powszechnym problemem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są różnorodne działania dłużników, mające na celu uniemożliwienie zaspokojenia wierzycieli. Choćby poprzez ucieczkę z majątkiem. Ważna jest zatem świadomość istnienia instrumentów prawnych, które pozwalają wierzycielom zadbać o swoje interesy.