Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.07.2016 09:46 Publikacja: 16.07.2016 08:00
Nowa ustawa o Trybunale Konstytucyjnym jest już faktem. Batalia o najistotniejszy organ władzy sądowniczej w Polsce dobiegła końca. Przynajmniej na razie. Opozycja zgłosiła liczne wnioski mniejszości, ale nie przekonała do nich większości sejmowej. Na szczęście dla prawników kurz po bitwie o Trybunał opadł, co pozwala na wstępną ocenę nowej regulacji, bez uprzedzeń politycznych i nadmiernie emocjonalnego stosunku do jednej bądź drugiej strony konfliktu. Oczywiste jest, iż projekt nowej regulacji przyjęty został w nieco chaotyczny i nieelegancki sposób. Nie wchodząc jednak w szczegóły dotyczące formy, skoncentrujmy się nad istotą ustawy. Czy zatem przyjęcie przez parlament nowego prawa o takim znaczeniu zmieni coś w funkcjonowaniu państwa prawa? Raczej wątpliwe. Lektura ustawy nie skłania jednak do przyjęcia tezy, iż odbiega ona od przyjętych w tej materii norm oraz standardów demokratycznego państwa prawnego. Oczywiście są w niej przepisy istotne, których zmiana w porównaniu z poprzednimi regulacjami nie narusza konstytucji, jak choćby powiększenie pełnego składu, w którym ma orzekać TK, do co najmniej 11 sędziów. Powiększenie to nie narusza porządku prawnego, a nawet wzmacnia siłę oddziaływania danego orzeczenia, szczególnie w sprawach zawiłych i o szczególnej doniosłości dla społeczeństwa. Oczywiście zakładam tu dobrą wolę stron, a nie przyszłe partykularne rozgrywiki.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Politycy mówią: nauczyliśmy się funkcjonować bez Trybunału Konstytucyjnego. Ale czy na pewno lepiej jest grać be...
Problemem, z jakim mamy do czynienia na granicy polsko-niemieckiej, jest stwarzanie pozorów legalności działań t...
Posłowie mogli spokojnie "odpuścić" temat jawności płac wiedząc, że zajmie się nim resort rodziny, który szykuje...
Zbigniewa Ziobrę łatwo się krytykuje, dużo trudniej po byłym ministrze sprawiedliwości i jego „reformach” posprz...
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas