Reklama
Rozwiń

Spór o TK: od kiedy obowiązują wyroki Trybunału

Przyjęcie, że trafna jest koncepcja mocy powszechnie obowiązującej orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego od momentu publikacji w niezależnym od niego organie urzędowym, spowodowałoby całkowity paraliż orzecznictwa tegoż Trybunału – przekonuje adwokat.

Aktualizacja: 14.08.2016 17:52 Publikacja: 14.08.2016 17:00

Od 9 marca 2016 r., czyli dnia, w którym Trybunał uznał za niekonstytucyjną nowelizację ustawy o TK

Od 9 marca 2016 r., czyli dnia, w którym Trybunał uznał za niekonstytucyjną nowelizację ustawy o TK autorstwa PiS (na zdjęciu posiedzenie w tej sprawie), na publikację w Dzienniku Ustaw lub Monitorze Polskim czeka 22 orzeczeń

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Spór o moment obowiązywania wyroków Trybunału Konstytucyjnego dzieli dziś polityków, prawników i społeczeństwo. Podnoszone są dwa skrajne stanowiska: jedno, że tylko opublikowane w urzędowym publikatorze wyroki Trybunału Konstytucyjnego mają moc obowiązującą, drugie, że wyroki Trybunału Konstytucyjnego mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne od momentu ich ogłoszenia.

Rozstrzygnięcie tej kwestii w sposób jednoznaczny jest możliwe po łącznym zastosowaniu przepisów Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (DzU z 1997 nr 78, poz. 483 z późn. zm., dalej jako: konstytucja), ustawy z 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz U z 2016 r., poz. 293, dalej również jako: ustawa o TK) i ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz U z 2014 r., poz. 101 z późn. zm., dalej jako: k.p.c.).

Pozostało jeszcze 90% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców
Opinie Prawne
Bogusław Chrabota: Adam Bodnar nie chce być Don Kichotem