Aktualizacja: 24.09.2016 16:06 Publikacja: 24.09.2016 09:02
Foto: 123RF
Maciej Bobrowicz 7 września. w „Rzeczy o Prawie", opublikował felieton „Ja w to wszystko wierzę". Należy przypomnieć, że ogłosił publicznie, że ponownie zamierza zostać prezesem Krajowej Rady Radców Prawnych i będzie ponownie na tę funkcję kandydował na najbliższym krajowym zjeździe.
Jedna z dziennikarek tak określiła te plany: „Maciej Bobrowicz wraca do gry". Co to za gra, a przede wszystkim, dlaczego były prezes chce kandydować ponownie? Różne przyczyny tego powrotu rozważałem, ale po przeczytaniu tekstu Macieja Bobrowicza, utwierdziłem się w przekonaniu, że kolega uznał, że larum grają i radcy prawni są w potrzebie. Dziś potrzebujemy „jednoznacznych, śmiałych i odważnych decyzji. Musimy być skuteczni. Musimy być odważni. Musimy zmodernizować i unowocześnić samorząd. I do tego potrzebujemy odwagi".
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Działania „obronne” prezesa TK to reakcja bardzo stonowana. Mogła przecież przybrać postać działania ukierunkowanego na ściganie rzecznika generalnego TSUE za instytucjonalny zamach stanu.
Nie możemy sobie pozwolić na to, by krajowy system cyberbezpieczeństwa 2.0 był systemem z tektury, przepalającym pieniądze podatnika.
W bajkach zakochani żyją długo i szczęśliwie. W prawdziwym życiu bywa inaczej. I to nie wizja długotrwałego i czasem kosztownego rozwodu powinna być spoiwem rodziny.
Rola Bałtyku jest kluczowa w kontekście transformacji europejskiego sektora energii. Akwen doskonale nadaje się do rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, sprzyja też rozwojowi innych technologii niskoemisyjnych, w tym odnawialnego wodoru.
Sędziowie i rzecznicy TSUE powołani przez oligarchię UE oświadczają narodowi sprawującemu „władzę zwierzchnią w Rzeczypospolitej Polskiej”, że nie będzie sobie sędziów Trybunału Konstytucyjnego sam wybierał, jak chce. Odpowiednie osobistości wskażą mu osobistości powołane wcześniej przez inne osobistości.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Krajowa Rada Radców Prawnych w weekend przyjęła zmiany w uchwale ws. wynagrodzeń osób pełniących funkcje w samorządzie. Szczególne poruszenie wzbudziło podwojenie pensji prezesa KRRP.
Redakcja „Rzeczpospolitej” przygotowuje dwudziesty trzeci Ranking Kancelarii Prawniczych – wyjątkowo istotne wydarzenie dla środowiska prawniczego.
Projekt ustawy o wykonywaniu orzeczeń Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (ETPC) ma sprawić, że proces ten będzie szybszy i bardziej efektywny. Zakłada przede wszystkim lepszą koordynację prac organów oraz wyznaczenie konkretnych obowiązków i terminów.
W przypadku jawnych danych rejestrowych banalizuje się potrzebę dokonania całościowej analizy zgodności z RODO. Ogranicza się też wykonanie obowiązku informacyjnego, powołując się na pierwotną jawność danych – mówi prof. Grzegorz Sibiga, adwokat.
Można być pełnomocnikiem tylko jednego z rozstających się małżonków.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do Sądu Okręgowego w Warszawie akt oskarżenia przeciwko radczyni prawnej Marcie J.– S., prowadzącej kancelarię Certo. Prawniczka miała oszukać ponad 8 tysięcy osób na łączną kwotę ponad 18 mln złotych.
W serwisie Lexspace można znaleźć dane tysięcy pełnomocników, zaczerpnięte z publicznych rejestrów. Niektórzy próbują je usunąć, a samorząd radców prawnych zgłasza sprawę do Urzędu Ochrony Danych Osobowych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Łączenie zawodu adwokata lub radcy prawnego z aktywnością polityczną nie jest zakazane. Może jednak rodzić pewne kontrowersje – dotyczące m.in. potencjalnych konfliktów interesów, etyki zawodowej, oraz przenoszenia polityki do samorządów zawodowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas