Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 04.01.2017 09:17 Publikacja: 04.01.2017 09:17
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Były okazją do prezentowania zamierzeń reformatorskich i wyników badań, co o wymiarze sprawiedliwości sądzi opinia społeczna, skrzętnie podchwytywanych przez media. Koncentrowano się na szeroko rozumianych postępowaniach cywilnych, w których rozpatrywanych jest ponad 80 proc. spośród wszystkich rozpatrywanych przez sądy spraw, a tych rocznie jest kilkanaście milionów.
Jeśli chodzi o mój odbiór dorobku wspomnianych konferencji, może być ułomny, bo wiedzę o nich czerpię wyłącznie z doniesień medialnych. Wynika z nich m.in., że w konferencjach uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak „prezentując zarys dużej reformy procedury cywilnej oznaczającej rozstanie z obecnym modelem procesu cywilnego"(cytat z art. „Zwrot w sądach cywilnych" autorstwa Marka Domagalskiego z 12 grudnia 2016 r.). Z tego samego tekstu pochodzi wypowiedź adwokata Macieja Ślusarka: „Obawiam się ,ze zostaniemy chłopcem (czytaj: profesjonalni pełnomocnicy - przyp. DS) do bicia w tej reformie", i dalej, zauważając „pozytywne efekty wrześniowej reformy k.p.c. tzw. informatycznej należałoby poczekać z kolejną". Agata Łukaszewicz w „Rz" z 13 grudnia 2016 r. w artykule „Sędzia musi mówić ludzkim głosem", relacjonując przebieg spotkania w Uczelni Łazarskiego 12 grudnia 2016 r.. nt. „Jak sądy powinny służyć obywatelom" , informuje, że: „Dużo gorzkich słów usłyszał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak" który „Mówił o planowanych reformach w dążeniu do modelu sędziego brytyjskiego". Mogę wnosić, że te gorzkie słowa pod adresem ministra padały ze strony przynajmniej części uczestników spotkania.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z restrukturyzacją publicznych zakładów opieki zdrowotnej jest trochę jak z upadłością. Kto raz upadnie, przez w...
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas