Reklama
Rozwiń

Dariusz Sałajewski o reformie wymiaru sprawiedliwości

Z zainteresowaniem czytałem publikacje zamieszczone na łamach „Rz" kolejno w wydaniach z 12, 13 i 14 grudnia o objętych patronatem redakcji konferencjach w Uczelni Łazarskiego.

Publikacja: 04.01.2017 09:17

Dariusz Sałajewski o reformie wymiaru sprawiedliwości

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Były okazją do prezentowania zamierzeń reformatorskich i wyników badań, co o wymiarze sprawiedliwości sądzi opinia społeczna, skrzętnie podchwytywanych przez media. Koncentrowano się na szeroko rozumianych postępowaniach cywilnych, w których rozpatrywanych jest ponad 80 proc. spośród wszystkich rozpatrywanych przez sądy spraw, a tych rocznie jest kilkanaście milionów.

Jeśli chodzi o mój odbiór dorobku wspomnianych konferencji, może być ułomny, bo wiedzę o nich czerpię wyłącznie z doniesień medialnych. Wynika z nich m.in., że w konferencjach uczestniczył wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak „prezentując zarys dużej reformy procedury cywilnej oznaczającej rozstanie z obecnym modelem procesu cywilnego"(cytat z art. „Zwrot w sądach cywilnych" autorstwa Marka Domagalskiego z 12 grudnia 2016 r.). Z tego samego tekstu pochodzi wypowiedź adwokata Macieja Ślusarka: „Obawiam się ,ze zostaniemy chłopcem (czytaj: profesjonalni pełnomocnicy - przyp. DS) do bicia w tej reformie", i dalej, zauważając „pozytywne efekty wrześniowej reformy k.p.c. tzw. informatycznej należałoby poczekać z kolejną". Agata Łukaszewicz w „Rz" z 13 grudnia 2016 r. w artykule „Sędzia musi mówić ludzkim głosem", relacjonując przebieg spotkania w Uczelni Łazarskiego 12 grudnia 2016 r.. nt. „Jak sądy powinny służyć obywatelom" , informuje, że: „Dużo gorzkich słów usłyszał wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak" który „Mówił o planowanych reformach w dążeniu do modelu sędziego brytyjskiego". Mogę wnosić, że te gorzkie słowa pod adresem ministra padały ze strony przynajmniej części uczestników spotkania.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach
Opinie Prawne
Mateusz Radajewski: Nie namawiajmy marszałka Sejmu do złamania konstytucji
Opinie Prawne
Prof. Gutowski: Po wyborach w 2023 r. stworzyliśmy precedens, jesteśmy jego zakładnikami
Opinie Prawne
Bieniak, Mrozowska: Zakaz reklamy, który uderzał w przedsiębiorców