Tomasz Pietryga - Kongres Prawników: sukces organizatorów, klęska dialogu

Blisko 1500 prawników, sporo merytorycznej dyskusji o dużych i mniejszych bolączkach wymiaru sprawiedliwości oraz zapowiedź aktywnego włączenia się w debatę nad jego kształtem, przez powołanie społecznej komisji kodyfikacyjnej to niewątpliwie sukces kongresu. I jasny sygnał dla opinii publicznej, że prawnicy chcą rozmawiać o największych bolączkach wymiaru sprawiedliwości z punktu widzenia obywatela, a nie tylko z perspektywy własnych problemów i interesów poszczególnych prawniczych profesji.

Aktualizacja: 20.05.2017 20:26 Publikacja: 20.05.2017 18:14

Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Foto: Rzeczpospolita

Oczywiście, trwałość deklaracji i zaangażowania prawników w reformy w praktyce zweryfikuje czas.

Fiaskiem kongresu jest natomiast próba nawiązania dialogu z władzą polityczną. Mówiąc językiem sportowym wynik w tym przypadku został ustalony już na początku pierwszej połowy.

Na początku wydawało się, że obecność na kongresie przedstawicieli prezydenta, a także ministra sprawiedliwości będzie pierwszym krokiem do dialogu między władzą polityczną a prawnikami. Tak się nie stało.

Najpierw w konfrontacyjnym tonie wypowiedziała się Małgorzata Gersdorf, I prezes SN. Mówiąc o konieczności naprawy Trybunału Konstytucyjnego, jako o priorytecie i punktu wyjścia do dialogu z władzą. I wskazując na jej autorytarne ciągoty.

To podgrzało atmosferę. Występujący kilkanaście minut później wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł pozbawił złudzeń, co do szans na dialog i porozumienie.

Wypowiedź wiceministra była totalną krytyką sędziów i sądownictwa. Od wytknięcia Adamowi Strzemboszowi, byłemu I prezesowi SN braku dekomunizacji sądów, po przypomnienie ostatnich zachowań patologicznych ze strony sędziów.

Reakcją było opuszczenie sali obrad przez większość oburzonych prawników.

W ten sposób szansa na dialog została zaprzepaszczona. Politycy partii władzy opuścili po tym wydarzeniu kongres.

Dalsza część ekspercka była już merytorycznie ciekawa. Obok krytyki obecnie przygotowanych reform, sędziowie przedstawiali własną diagnozę złego stanu Temidy i propozycje zmian.

Prawnicy mówili merytorycznie i pokazali opinii publicznej, że nie są skupieni tylko na sobie, ale bliskie są im problemy, jakie w sądach mają zwykli obywatele.

To jednak za mało, aby zapewnić sobie realny wpływ na poczynania władzy politycznej wobec sądownictwa.

Opinie Prawne
Tomasz Tadeusz Koncewicz: najściślejsza unia pomiędzy narodami Europy
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Dane osobowe też mają barwy polityczne
Opinie Prawne
Piotr Młgosiek: Indywidualna weryfikacja neosędziów, czyli jaka?
Opinie Prawne
Pietryga: Czy repolonizacja zamówień stanie się faktem?
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Kryzys w TK połączył Przyłębską, Rzeplińskiego i Stępnia
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem