Aktualizacja: 02.08.2021 19:02 Publikacja: 02.08.2021 19:02
Foto: Adobe Stock
W interesie rządu leży, aby Bruksela zatwierdziła jak najszybciej Krajowy Plan Odbudowy i uruchomiła pierwsze transze funduszy dla Polski. A to dlatego, że eskalacja sporu o praworządność z UE wydaje się więcej niż prawdopodobna.
Niekorzystny wyrok TSUE w sprawie Izby Dyscyplinarnej to dopiero początek. Jesienią na Polskę może spaść grad orzeczeń wytykających kolejne naruszenia niezależności sądownictwa. Jednak kluczowe może być rozstrzygnięcie dotyczące interpretacji rozporządzenia „fundusze za praworządność". Trybunał rozstrzygnie bowiem, czy należy je interpretować wąsko, używając go tylko w sytuacji faktycznych zagrożeń finansów Unii, czy też szeroko, odnosząc je ogólnie do stanu praworządności w danym państwie. Na tę drugą opcję naciska Parlament Europejski.
Kwestia dopuszczenia pełnomocnika do przesłuchania świadka to naprawdę nie jest kwestia życia i śmierci. Jest nią za to rozprawienie się z problemem nadmiarowych interwencji policji, które od lat przynoszą krwawe żniwo. Tylko dlatego, że z rąk mundurowych nie giną znajomi polityków, nie jest to sprawa rangi państwowej?
Prokuratura w związku ze sprawą Barbary Skrzypek znalazła się w poważnym kryzysie wizerunkowym – lansowana narracja o niezależności i nowych standardach zaczęła się sypać.
Grunt poparcia dla deregulacji w Polsce jest solidny. Kluczowe pytanie brzmi jednak: jak przeprowadzić ten proces, aby uniknąć powtarzania błędów z przeszłości.
Warto się w końcu zdecydować, czy niezależność prokuratury, o której tyle się mówi, ma istnieć tylko na panelowych prezentacjach i slajdach, czy też w rzeczywistości.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Rok po zapowiedzi wprowadzenia Karty Praw Podatnika takiego dokumentu wciąż nie ma. Czy prawa podatników są przestrzegane? Różnie z tym bywa.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
Złoty nieznacznie tracił na wartości w środę. Prawdziwe rynkowe emocje wciąż jednak przed inwestorami.
25 lat spędzi za kratami Paweł P., który zamordował pielęgniarkę z Legnicy, ukradł jej kilkaset złotych i wydał na grę na automatach. Sprawę zamknął w środę Sąd Najwyższy.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski złożył 19 marca pismo sygnalizacyjne do zastępcy rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych Przemysława Radzika, w którym wniósł o przeprowadzenie kwerendy orzecznictwa sądów powszechnych.
Zapadł pierwszy wyrok w związku z tzw. aferą hejterską. Sąd Rejonowy w Bochni skazał 19 marca „Małą Emi” czyli Emilię S. na 6 tys. zł grzywny za hejt w mediach społecznościowych wobec sędziego Waldemara Żurka.
Nawet oczywisty brak winy w uchybieniu terminu na złożenie odwołania, np. apelacji, nie uzasadnia jego przywrócenia, jeżeli upłynął rok, a nie zachodzi wypadek wyjątkowy.
Transpłciowość, szybkie rozwody, możliwość zaprzeczenia ojcostwa. To nie wątki z amerykańskiego serialu, tylko nasza polska rzeczywistość, także ta prawna.
Czy rodzic, który zostawia dziecko w oknie życia, popełnia przestępstwo?
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas