Obrazu niedoskonałości całej regulacji art. 773 dodaje to, że przepis ten nie precyzuje brzmienia sentencji orzeczeń sądów poza przypadkiem rozstrzygnięcia pozytywnego. Jest on prawdziwym „wyzwaniem” dla sądów.
Gdy chodzi o wydanie przez sąd orzeczenia negatywnego, np. z powodu tego, że drugi organ egzekucyjny poinformował sąd, że nie prowadzi już egzekucji, to praktyka sądów bywa niejednolita. Otóż po stwierdzeniu, że zachodzi konieczność rozstrzygnięcia negatywnego, sądy wydają orzeczenia „oddalające wniosek” bądź „umarzające postępowanie” ze wskazaniem, że wydanie postanowienia jest zbędne (art. 355 § 1 in fine w zw. z art. 13 § 2).
W naszej ocenie przy rozstrzyganiu negatywnym należałoby przyjąć negację rozstrzygnięcia pozytywnego, a więc wydać postanowienie, którego sentencja stwierdzałaby: „że nie zachodzi zbieg egzekucji sądowej i administracyjnej” z dodatkiem przykładowo „co do tej samej wierzytelności pieniężnej z tytułu nadpłaty podatku”. Te uwagi nie zmieniają faktu, że każda z tych form negatywnego postanowienia sądu podlega zaskarżeniu w drodze zażalenia.
Większy problem pojawia się przy art. 773 § 2, § 21 i § 3. Bezzasadność angażowania sądów w przypadku ustawowego wskazania organu uprawnionego do dalszego prowadzenia egzekucji w trybie właściwym dla danego organu powoduje, że sądy bronią się przed nadawaniem normalnego biegu, tj. właściwego dla rozstrzygania o zbiegu, aktom spraw przedstawianych przez organy egzekucyjne. Ponownie wraca bowiem kwestia doręczeń odpisów postanowień w przedmiocie zbiegu dla wielu stron postępowania egzekucyjnego i mogący się z tym wiązać problem np. śmierci adresata.
Z tych względów w sytuacjach z art. 773 § 3 próbą rozwiązania kwestii doręczeń oraz uprawomocnienia postanowienia sądu może być art. 759 § 2, gdy komornik przedkłada akta w celu rozstrzygnięcia zbiegu egzekucji w wypadkach z art. 773 § 2, § 21 i § 3. Wtedy sąd może wydać postanowienie (argument z art. 766 zdanie drugie) zmierzające do zapewnienia należytego wykonania egzekucji. Zaletą tego rozwiązania jest to, że takie postanowienie jest niezaskarżalne, a jedynym jego adresatem jest komornik, któremu sąd wraz z orzeczeniem powinien zwrócić akta egzekucji. Jakkolwiek przepisy nie wymagałyby wówczas uzasadnienia postanowienia sądu (argument z art. 357 § 2 zdanie drugie), to jednak dla jasności sąd powinien odnieść się w kilku zdaniach, dlaczego komornik ma przekazać akta administracyjnemu organowi egzekucyjnemu, względnie zwrócić się o te akta do tego organu.