Reklama
Rozwiń

Izolacja postpenalna: potrzeba pilnych zmian

Ostatnia nowelizacja przepisów ma być reakcją na brak miejsc w ośrodku w Gostyninie. Tyle że to tylko kroplówka na problemy, które już dawno zostały zidentyfikowane, a ustawodawca – z nieznanych powodów – pominął je.

Publikacja: 05.05.2021 07:32

Budynek Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przy Regionalnym Ośrodku Psychiatrii

Budynek Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przy Regionalnym Ośrodku Psychiatrii Sądowej w Gostyninie.

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Nowelizacja ustawy dotyczącej izolacji postpenalnej to bez wątpienia długo wyczekiwane działanie. Aktualna treść nowelizacji nie odpowiada jednak potrzebom zmian. Te powinny być bez wątpienia kompleksowe.

Ustawa z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób ukształtowała w Polsce środki, które można zastosować wobec osób, które odbyły w pełni karę pozbawienia wolności. Jeżeli sąd uzna, że osoba stwarza wysokie zagrożenie dla społeczeństwa, może orzec nadzór prewencyjny. W przypadku opinii o bardzo wysokim zagrożeniu dla społeczeństwa sąd może bezterminowo pozbawić wolności, umieszczając w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym (KOZZD) – podmiocie leczniczym, prowadzącym terapię zaburzeń psychicznych w postaci upośledzenia umysłowego, zaburzeń osobowości lub zaburzeń preferencji seksualnych.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Prawne
Łukasz Cora: Ruch Obrony Granic ośmiesza państwo i obniża jego autorytet
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Opinie Prawne
Paulina Szewioła: Zmarnowana szansa na jawność wynagrodzeń
Opinie Prawne
Ewa Szadkowska: Rejterada ekipy Bodnara
Opinie Prawne
Piątkowski, Trębicki: Znachorzy próbują „leczyć” szpitale z długów
Opinie Prawne
Andrzej Ladziński: Diabeł w ornacie, czyli przebierańcy w urzędach