Na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej znajduje się komunikat z 24 stycznia bieżącego roku odnoszący się do wniosków rodzin ofiar katastrofy lotniczej samolotu C-295M, do której doszło 23 stycznia 2008 r. pod Mirosławcem. Nie wynika z niego jednoznacznie, czy MON uznaje za dopuszczalne dochodzenie roszczeń o zadośćuczynienie pieniężne za krzywdy doznane przez członków rodzin ofiar samolotu CASA. Automatycznie przekłada się to w sposób negatywny na możliwość zawarcia ugód dotyczących tych roszczeń. Nie zawiera się bowiem ugód w sprawie roszczeń, których zasadność budzi istotne wątpliwości. Kluczowe zatem dla dokonania oceny celowości zawarcia ugód dotyczących zadośćuczynienia pieniężnego należnego członkom rodzin ofiar katastrofy samolotu CASA jest rozstrzygnięcie dopuszczalności dochodzenia tych roszczeń i wskazanie ich podstaw prawnych.
[srodtytul]Od 3 sierpnia 2008 r.[/srodtytul]
W pierwszej części komunikatu czytamy, że MON „...jest gotowe do rozmów w sprawie zawarcia ugód na drodze sądowej z rodzinami ofiar katastrofy samolotu CASA. Stanowisko resortu w tej sprawie musi jednak uwzględniać obowiązujący stan prawny. W dniu wypadku samolotu CASA nie obowiązywały bowiem odpowiednie artykuły kodeksu cywilnego, które można zastosować w przypadku ugód zawieranych z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r”.
Wynika z tego jasno, że sytuacja prawna rodzin ofiar katastrofy lotniczej samolotu CASA jest inna, niż sytuacja prawna rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej ze względu na różnice w stanie prawnym obowiązującym w dacie każdej z katastrof. W komunikacie nie wskazano, które przepisy [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/1900_89/DU1964Nr%2016poz%20%2093.asp]kodeksu cywilnego [/link]mające zastosowanie do roszczeń rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, nie obowiązywały w dacie katastrofy samolotu CASA.
Można jedynie domyślać się, że chodzi o art. 446 § 4 k.c. Zgodnie z tym przepisem sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę. § 4 został wprowadzony do art. 446 w wyniku nowelizacji kodeksu cywilnego, która weszła w życie 3 sierpnia 2008 roku. Przepis ten nie ma zastosowania do zdarzeń sprzed 3 sierpnia 2008 r. Nie oznacza to jednak, że przed tą datą nie podlegały zaspokojeniu roszczenia o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu krzywd doznanych w wyniku spowodowania śmierci najbliższego członka rodziny.