Agresja uczniów to wypadkowa sytuacji rodzinnej, problemów emocjonalnych, otaczającej młodego człowieka rzeczywistości, szczególnie tej wirtualnej. Lista tych uwarunkowań jest znacznie dłuższa, co pokazują ostatnie badania CBOS.
Czytaj także: Procedura ma wygrać z przemocą
Współpraca nauczycieli i rodziców to fundament całej konstrukcji, jaką jest bezpieczeństwo dzieci w szkole. Ale żeby ona powstała, trzeba mieć odpowiednie narzędzia i wiedzieć, jak z nich korzystać.
Obecny rząd w nagłych przypadkach potrafi reagować szybko i efektownie. Tak było, jeśli chodzi o karanie kierowców jeżdżących po alkoholu i narkotykach, w przypadku przemocy domowej, walki z dopalaczami czy zaostrzenia kar za pedofilię. A w sprawie bezpieczeństwa w szkole nic szczególnego robić nie trzeba? Czy wydarzenia w Wawrze i Brześciu Kujawskim to tylko nieszczęśliwe wyjątki od reguły, jaką jest spokojna i wesoła szkoła?
Po tym, co wydarzyło się 10 maja w Wawrze, dyrektorzy szkół otrzymali zalecenia, m.in. aby przeprowadzić rady pedagogiczne i godziny wychowawcze na temat bezpieczeństwa uczniów, zorganizować spotkania z rodzicami oraz wzmocnić współpracę szkoły z rodzicami i utworzyć tzw. anonimowe skrzynki na sygnały.