Jednym z priorytetów informatyzacji postępowania cywilnego powinno być usprawnienie czynności procesowych oraz przyspieszenie rozpoznawania spraw poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych usprawniający przepływ informacji. Docelowo odpowiedzią na potrzeby obywateli i sądów będzie Elektroniczne Biuro Podawcze, które umożliwi aktywną wymianę danych w toku postępowania poprzez doręczenia elektroniczne, a także pism procesowych. Pierwszym zwiastunem nowego modelu jest Portal Informacyjny Sądów Powszechnych, który w swoim obecnym kształcie urzeczywistnia ideę pojedynczego punktu kontaktowego udostępniającego statycznie uprawnionym lub upoważnionym na podstawie przepisów szczególnych podmiotom informację sądową.
Prezes sądu wyda zarządzenie
Pierwsze portale dostępowe powstały już w 2008 r. Przez długi czas o takim sposobie udostępniania informacji sądowej decydował każdorazowo prezes sądu, wydając zarządzenie. Dopiero 1 października 2012 r. weszło w życie rozporządzenie ministra sprawiedliwości zmieniające regulamin urzędowania sądów powszechnych. Zgodnie z art. 90a tego regulaminu prezes sądu może zarządzić udostępnienie danych o sprawie stronom i ich przedstawicielom za pośrednictwem kont w systemie teleinformatycznym.
Za zgodą prezesa sądu strony mogą także udzielić dostępu do danych o sprawie innym osobom, posiadającym konta w systemie, jeżeli tym osobom przysługuje uprawnienie do ich przeglądania. System teleinformatyczny zapewnia m.in. dostęp do informacji o sprawie, wyszukiwanie danych i ich sortowanie, możliwość odtworzenia przebiegu załatwiania i rozstrzygania spraw, a także zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem oraz wprowadzeniem nieuprawnionych zmian (art. 98b regulaminu). W danym sądzie Portal Informacyjny (PI) powoływany jest na podstawie zarządzenia prezesa sądu. Warunki korzystania oraz opis funkcjonalności określone zostały w regulaminie, który stanowi załącznik do zarządzenia.
Oszczędza czas ?i pieniądze
Za jego pośrednictwem podmiot upoważniony lub uprawniony w myśl obowiązujących przepisów prawa, w szczególności strona postępowania i jej pełnomocnik, a także sędzia lub prokurator, może sprawnie i szybko uzyskać informację sądową. Portal to alternatywa dla tradycyjnych metod komunikacji z sądem, czyli za pośrednictwem telefonu bądź listownie. PI prezentuje wszystkie czynności sądu, które zostały odnotowane w systemie repertoryjno-biurowym, oraz pozwala zapoznać się z elektroniczną postacią dokumentów sądowych.
Tym samym użytkownik może na bieżąco śledzić stan sprawy (tzn. na jakim etapie procedowania znajduje się obecnie sprawa), czynności podejmowane przez sąd wraz z określeniem daty ich wykonania, wyznaczone terminy posiedzeń (wraz z możliwością naniesienia ich na spersonalizowany kalendarz elektroniczny). Za pośrednictwem PI zalogowany użytkownik ma możliwość nie tylko biernego zapoznania się ze stanem sprawy oraz z treścią pism sądowych (pisma wychodzące, wyroki, postanowienia, uzasadnienia, protokoły z rozpraw), ale także zapisania ich na prywatnym komputerze.