Czy warunkowe umorzenie jest skazaniem? Odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest wcale taka prosta, jak by się wydawało. Konsekwencje zaś rozumienia warunkowego umorzenia postępowania jako skazania mogą być bardzo poważne. W szczególności dla osób prowadzących działalność gospodarczą na większą skalę, będących jednocześnie członkami władz spółek handlowych w rozumieniu kodeksu spółek handlowych. W polskiej przestrzeni prawnej panuje w tym zakresie zasadnicza niekonsekwencja. Niekonsekwencja, która wprost ogranicza swobodę działalności gospodarczej.
Ideą wprowadzenia instytucji warunkowego umorzenia postępowania było to, aby nie karać za popełnione drobniejsze czyny, gdy wina i społeczna szkodliwość nie są znaczne, okoliczności ich popełnienia nie budzą wątpliwości, a postawa sprawcy niekaranego za przestępstwo umyślne oraz właściwości i warunki osobiste pozwalają przypuszczać, że pomimo umorzenia postępowania będzie przestrzegał porządku prawnego (art. 66 § 1 kodeksu karnego).
Zostanie ślad ?na karcie karnej
Sens tej instytucji prawnej wydaje się więc co do zasady jasny. Niejasności pojawiają się jednak w związku z jej zastosowaniem na etapie niejako wykonawczym. Po pierwsze dlatego, że w myśl regulacji art. 1 ust. 2 pkt 2 ustawy z 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 654) w KRS gromadzi się dane o osobach, przeciwko którym prawomocnie warunkowo umorzono postępowanie karne w sprawach o przestępstwa karne lub przestępstwa skarbowe.
W myśl regulacji art. 21a pkt 1 ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1203) sąd rejestrowy otrzymuje z biura informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego, za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, a więc z urzędu, w odniesieniu do osób, do których ma zastosowanie art. 18 § 2 ustawy z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1030), informacje o skazaniach za przestępstwa w nim określone.
Sąd Najwyższy uznaje warunkowe umorzenie postępowania za odstąpienie od skazania i karania sprawcy. Nie jest ono także warunkowym skazaniem, co wprost wyrażone zostało m.in. w uchwale SN z 29 stycznia 1971 r. (VI KZP 26/69, OSNKW 1971/3, poz. 33) oraz postanowieniu SN z 1 marca 2004 r. (V KK373/03, OSNwSK 2004 r., nr 1, poz. 437). Ustawa o KRK również nie traktuje warunkowego umorzenia postępowania jako skazania, skoro w art. 1 ust. 2 pkt 1 określa odrębną kategorię informacji, wskazując, iż KRK zawiera dane osób prawomocnie skazanych za przestępstwa lub przestępstwa skarbowe.