Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 20.02.2016 08:05 Publikacja: 20.02.2016 07:25
Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki
Kontradyktoryjny proces karny obowiązuje od 1 lipca 2015 r. Wkrótce, tj. w kwietniu, sprawy nie będą już prowadzone na jego zasadach. Tylko te już rozpoczęte obejmą obecne przepisy. Z sądów i prokuratur dochodzą sygnały, że w wielu zapanował zastój. Jakby czekano na zmianę przepisów. To może oznaczać kolejne wydłużenie procesów.
Adwokaci skarżą się np., że nie wszystkim sądom odpowiada bycie arbitrem. Przykład? Adwokat, pełnomocnik pokrzywdzonego na etapie postępowania przygotowawczego, prosi o wgląd do akt, bo chce być aktywnym uczestnikiem postępowania. Prokuratura i sąd konsekwentnie odmawiają. Wygląda więc na to, że czekają na odwrót reformy procesu karnego i powrót do sądzenia na starych zasadach. Problem w tym, że te zasady nie będą całkiem stare, ale pomieszane. Z jednej strony należy krytykować organy ścigania i wymiar sprawiedliwości, że nie korzystają z przepisów, które mają. Z drugiej trudno im się dziwić i ganić za brak entuzjazmu. To, co robią w tej chwili, może za kilka miesięcy rzutować kolejnymi, niepotrzebnymi obowiązkami. Całkiem bowiem prawdopodobne, że na wiosnę na jednej wokandzie ten sam sędzia prowadzący kilka procesów każdy poprowadzi na podstawie innych przepisów. I nie dotyczy to jedynie roli, jaką sędzia odgrywa na sali rozpraw. Czy jest bierny jak w procesie kontradyktoryjnym, czy aktywny jak w inkwizycyjnym. Każda procedura ma swoje rozwiązania dotyczące praw i obowiązków tak oskarżonych, jak i pokrzywdzonych. Coraz łatwiej więc będzie o proceduralny błąd, a w konsekwencji uchylenie wyroku. Wina wprawdzie spadnie na sędziego, ale zapłaci za nie obywatel. I to nie tylko dosłownie (finansowo), ale też czasem, który stracił na załatwienie swojej ważnej życiowej sprawy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas