Jan Maciejewski: Świat od nas odseparowano

Najczęstszym tematem rozmyślań wszystkich więźniów musi być przyszłość. I to nie tyle ich własny los, ile raczej szacowanie skali zaskoczenia, jakie wywoła w nich świat po wyjściu na wolność. Tak mi się przynajmniej, na podstawie trwającego dopiero kilka dni quasi-osadzenia, wydaje.

Publikacja: 18.03.2020 21:00

Jan Maciejewski: Świat od nas odseparowano

Foto: AFP

I chociaż to nawet nie kwarantanna i prawie codziennie wychodzę na chwilę z domu, to jednak trudno nie mieć wrażenia, że w pewnym stopniu wszyscy żyjemy w więzieniu. Bo to nie nas od świata, ale świat od nas odseparowano. Zamknął się przed nami i zachodzą w nim obecnie zmiany, których skalę i konsekwencje możemy tylko przypuszczać. Zaczniemy je poznawać, oswajać się z tą nową, dopuszczoną do nas po odbyciu kwarantanny rzeczywistością, dopiero za kilka miesięcy.

Ale już dzisiaj jedno wydaje się pewne. Proces polegający na przenoszeniu tradycyjnych międzyludzkich relacji do internetu przyspieszy z szaloną prędkością. Jeżeli potrzeba jest matką wynalazku, to epidemię trzeba uznać za ich macochę – apodyktyczną, żądającą raczej posłuchu niż dbającą o rozwój swoich dzieci. Ale też dużo skuteczniejszą we wprowadzaniu drastycznych zmian.

Przeniesienie procesu edukacji na praktycznie wszystkich szczeblach do internetu jeszcze kilka miesięcy temu było mglistą hipotezą. Teraz wydaje się koniecznością – rozwiązaniem, które zostanie wdrożone tak czy inaczej i od którego nie będzie się dało tak łatwo odejść. A może okaże się nawet, że odchodzić nie ma wielkiej potrzeby, bo przecież technologia nie tylko doskonale zastępuje osobisty kontakt, ale też umożliwia wykorzystanie niedostępnych wcześniej sposobów przekazywania wiedzy.

Dokładnie ta sama prawidłowość dotyczyć będzie pracy wykonywanej zdalnie. Nagle okaże się, jak ogromna oszczędność czasu i pieniędzy się z nią wiąże, jak nieracjonalne było upieranie się, by koszarować w jednym miejscu i czasie wszystkich pracowników.

Świat, z którym zobaczymy się za parę miesięcy, przejdzie w tym czasie społeczną i technologiczną reedukację. Będzie nie tylko bardziej sterylny, ale też racjonalny; pełnymi garściami zaczerpnie wreszcie z możliwości, które otwiera przed nim technika. Tylko my będziemy jakby mniej na wolności niż wcześniej. Zamknięci w murach niewidzialnej technologicznej samotności.

Opinie polityczno - społeczne
Marek Migalski: Źle o Nawrockim, dobrze o Hołowni, w ogóle o Mentzenie
Opinie polityczno - społeczne
Wybory prezydenckie zostały rozstrzygnięte. Wiemy już, co zrobi nowy prezydent
Opinie polityczno - społeczne
Jędrzej Bielecki: Po spotkaniu z Zełenskim w Rzymie. Donald Trump wini teraz Putina
Opinie polityczno - społeczne
Hobby horsing na 1000-lecie koronacji Chrobrego. Państwo konia na patyku
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
felietony
Życzenia na dzień powszedni