Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 23:39 Publikacja: 13.05.2023 06:00
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak (PiS)
Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński
"Wojsko Polskie nigdy nie było tak silne jak dziś"- mówił 3 stycznia Mariusz Błaszczak. "Jesteśmy wiarygodni i dbamy o bezpieczeństwo Polaków"- przekonywał premier Mateusz Morawiecki 2 maja. "Jeszcze nigdy polskie niebo nie było tak dobrze chronione jak obecnie" zapewniał 6 października Michał Jach, poseł PiS oraz szef sejmowej komisji obrony. Podobnych wypowiedzi było więcej, również ze strony Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy.
Wszyscy chcieliśmy wierzyć polskim władzom, że w obliczu agresji Rosji na Ukrainie my, jako najbliżsi sąsiedzi napadniętego państwa - jesteśmy bezpieczni. Wierzyła również opozycja, która częściej chwaliła niż ganiła rząd. Nawet jeśli zakupy rządu bez przetargów czy też uzupełnianie sprzętu bez namysłu były krytykowane, to jednak była to krytyka pełna umiaru. W sprawach bezpieczeństwa było porozumienie ponad podziałami między rządem i opozycją. I dobrze, bo tego wymaga chwila i racja stanu, nawet jeśli rządzący wojnę wykorzystywali politycznie.
Nieistniejące w czasie II wojny światowej państwo polskie oskarżane o udział w Zagładzie. To teza lansowana przez izraelskie media i podpierana przez Jad Waszem. Prowokacja? Jak powinna na to zareagować Polska?
Dlaczego ustępować politykom Konfederacji? Ile jeszcze rozumu i godności człowieka przyjdzie stracić politykom, którzy w najbliższych miesiącach będą zabiegać o jej głosy? Na zwierzętach się nie skończy. Ustępując radykałom, nie neutralizuje się ich wstecznych poglądów, tylko je legitymizuje.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Polska będzie zapewne robiła wiele, by transatlantyckie napięcia łagodzić. Jest w tej sprawie wiarygodna. Poważnie podchodzimy do zobowiązań w NATO. Jednocześnie nikt w Europie nie może nam zarzucić, że chcemy widzieć w UE i NATO wykluczającą się alternatywę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Wieść gminna niosła, że amerykański Warner Bros Discovery zamierza sprzedać TVN Węgrom lub Czechom. Ale ja się z decyzji premiera cieszę. Dopisuję ją do mojej prywatnej listy „kamieni milowych” na drodze do przywrócenia praworządności w Polsce.
„Gdyby PiS wycofał poparcie dla Karola Nawrockiego, którego kandydata powinien poprzeć w wyborach prezydenckich?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Przeprosin i wpłaty tysiąca zł na WOŚP domaga się od polityka PiS Mariusza Błaszczaka sędzia Igor Tuleya. Były wicepremier został pozwany za słowa sugerujące, że sędzia wpisuje się w scenariusz Kremla i prezentuje antywojskową postawę.
- Z naszego punktu widzenia najważniejsze było to, że pan doktor Karol Nawrocki przeszedł sprawdzenia, dokonywane przez służby, przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i otrzymał certyfikat dostępu do informacji niejawnych na poziomie "ściśle tajne" - mówił w Radiu Zet Mariusz Błaszczak, pytany o raport, dotyczący "obywatelskiego" kandydata. W poniedziałek raport ujawnili europosłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba.
„Czy uważa Pani/Pan Karola Nawrockiego za kandydata ponadpartyjnego?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Tarcza Wschód to inteligentnie skomponowany ciąg skutecznej obrony - mówił premier Donald Tusk, który odwiedził pierwszy wybudowany odcinek umocnień. Wizytę Tuska w pobliżu wsi Dąbrówka skomentował na platformie X były minister obrony Mariusz Błaszczak, zwracając uwagę na nieobecność obecnego ministra Władysława Kosiniaka-Kamysza.
Ministerstwo Obrony Narodowej wstrzymało finansowanie rewitalizacji upamiętnienia powstań śląskich. Nie zgadzają się na to przedstawiciele samorządów.
W sondażu przeprowadzonym przez Opinia24 na zlecenie Radia ZET zapytano Polaków deklarujących chęć udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich o ich nastawienie do polityków. Najwięcej ocen negatywnych otrzymali politycy związani z Prawem i Sprawiedliwością.
Wojskowy wybrany radnym nie straci pracy w armii. Ale jeśli dostanie się do Sejmu lub Senatu, będzie musiał z wojska odejść. Resort obrony wyjaśnia przepisy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas