Kuź: Kto jest dobrym chrześcijaninem

Temat migrantów, uchodźców i granic wraca w polityce europejskiej. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy otwierania granic są głęboko – choć często nieświadomie – zanurzeni w chrześcijaństwie. Zresztą jak cała europejska myśl polityczna.

Publikacja: 28.06.2018 19:49

Kuź: Kto jest dobrym chrześcijaninem

Foto: archiwum prywatne

Eric Voegelin, jeden z najoryginalniejszych filozofów polityki, twierdził wręcz, że europejskie rozróżnienie na ideologie polityczne i wierzenia religijne jest tylko umowne. Uważał, że to, co nazywamy nowoczesnością (wraz z ideologiami postępu czy postulatami społecznej równości), jest w gruncie rzeczy „immanentyzacją chrześcijańskiego eschatonu". Innymi słowy, zarówno Marks, jak i oświeceniowcy w typie Condorceta tak naprawdę chcieli zrealizować wizję rajskiej doskonałości. Ale w tym świecie i w tej historii. Przeciwny obóz, również czerpiąc z tradycji chrześcijańskiej, działa na zasadzie: „Bogu, co boskie, cesarzowi, co cesarskie". Traktuje chrześcijańską wizję idealnego społeczeństwa jako coś tak dalekiego od rzeczywistości, że nie powinno się jej w ogóle wcielać w życie, lecz jedynie oczekiwać w innym świecie. Tu i teraz trzeba zaś żyć i bronić istniejących (choć nietrwałych) instytucji, państw, rodzin. Od Augustyna poprzez (zdaniem niektórych) Machiavellego po Ottona Bismarcka to podejście miało wielu zwolenników.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
felietony
Przegląd kadr i atestacja stanowisk pracy w rządzie Donalda Tuska
Opinie polityczno - społeczne
Tomasz Pietryga: Polska skręca na prawo. Czy Donald Tusk popełnił strategiczny błąd?
Opinie polityczno - społeczne
Pięć najważniejszych wniosków po I turze, którą wygrali Kaczyński i Tusk
Opinie polityczno - społeczne
Marek Cichocki: Kluczowa dla Polski jest zdolność budowania relacji z USA
Opinie polityczno - społeczne
Hity i kity kampanii. Długa i o niczym, ale obfitująca w debaty