Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny 7 maja skierowała do podkomisji senacki projekt ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych. Środowiska opozycji antykomunistycznej i podziemia solidarnościowego czekały na nią ?25 lat.
W ostatnim ćwierćwieczu powstało kilkanaście projektów ustaw dotyczących działaczy opozycji antykomunistycznej. Powstawały one w Urzędzie ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdsKiOR). Swoje projekty przygotowały też kluby parlamentarne. Również doradcy prezydenta Jan Lityński i Henryk Wujec pracowali nad rozwiązaniem tych problemów. Powstały też projekty obywatelskie.
Do Sejmu wpłynął w ostatnim czasie projekt Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości o statusie weterana opozycji antykomunistycznej i korpusie weterana opozycji antykomunistycznej wobec dyktatury komunistycznej PRL w latach 1956–1989 oraz innych ustaw regulujący podobna tematykę.
Nasze środowisko wdzięczne jest PiS za podjęcie działań w tych sprawach, ale obawiamy się, że może ona znacząco odsunąć w czasie uchwalenie senackiego projektu ustawy, która może zapewnić wsparcie działaczom opozycji antykomunistycznej w trudnej sytuacji materialnej i zdrowotnej, na który środowisko opozycji czeka już 25 lat.
Mam świadomość, że ustawa przygotowana przez Senat nie spełnia wszystkich oczekiwań środowiska. Jest to jednak pierwszy projekt ustawy mający realną szansę uchwalenia przez Sejm.