Reklama
Rozwiń

Tygrysowi brakuje sił

W ostatnich miesiącach przyzwyczailiśmy się do samych dobrych wieści ze świata gospodarki. Wzrost PKB o 5 proc. w skali roku, jeden z najwyższych w Europie, rekordowy skok płac i wydatków socjalnych – to brzmi świetnie. Nic dziwnego, że PiS chętnie mówi o tych osiągnięciach w trakcie kampanii samorządowej. Problem w tym, że to może być już przeszłość.

Publikacja: 01.10.2018 21:00

Tygrysowi brakuje sił

Foto: Pixabay

Słabe wyniki gospodarki w sierpniu można było uznać za wypadek przy pracy, ale kolejny miesiąc wyraźnego spowolnienia to bardzo niepokojący sygnał. Kluczowy wskaźnik PMI, pokazujący stan koniunktury w przemyśle, znalazł się na poziomie bliskim stagnacji i najniższym od niemal dwóch lat.

Co się więc dzieje? Najpierw zauważmy nieco filozoficznie, że drzewa nie rosną do nieba i nic nie trwa wiecznie. Gospodarką rządzą cykle: raz ona przyspiesza, raz zwalnia, a nawet wchodzi w recesję. O ile do tej pory można było korzystać z bardzo dobrej koniunktury w Europie, gdzie sprzedajemy 80 proc. eksportowanych towarów, o tyle w sytuacji jej pogorszenia Polska musi się mierzyć ze spadkiem zamówień zagranicznych odbiorców (zamówienia eksportowe spadają w najszybszym tempie od ponad czterech lat). Widać, że nasza chata nie jest wcale z kraja, o czym wielu polityków raczy zapominać. Do zagranicznych kłopotów dochodzą wewnętrzne bariery rozwojowe, jak choćby mało przyjazne dla przedsiębiorców regulacje czy brak pracowników, którego nie są w stanie załatać przybysze z Ukrainy. Firmy nie inwestują i nie rozwijają produkcji, kiedy nie mają kogo postawić przy maszynie.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Stanowiska coraz większego ryzyka
Opinie Ekonomiczne
Anita Błaszczak: Sushi zamiast mieszkania?
Opinie Ekonomiczne
Piotr Arak: Wielki zakład Europy o Indie
Opinie Ekonomiczne
Unia Europejska a Chiny: pomiędzy współpracą, konkurencją i rywalizacją
Opinie Ekonomiczne
Eksperci: hutnictwo stali jest wyjątkiem od piastowskiej doktryny premiera Tuska