Michał Niewiadomski: Potrzebny tuning naszych domów

Unia słusznie chce zwiększyć energooszczędność budownictwa. Bez tego niemożliwe będzie osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r.

Publikacja: 14.10.2020 21:00

Michał Niewiadomski: Potrzebny tuning naszych domów

Foto: Adobe Stock

Nie ma lepszego momentu do zrozumienia, jak ważny jest to problem, niż początek sezonu grzewczego, na którego progu jesteśmy. Budynki w Polsce i Europie cały czas dalekie są od ideału. Wymiana stolarki okiennej i drzwiowej to jedno, ale ważniejszą kwestią są materiały, z których buduje się i ociepla domy. Postęp technologiczny poszedł już tak daleko, że budynki mogą być nie tylko energooszczędne, ale także zeroemisyjne. I nie jest to science fiction, ale rzeczywistość. Takie domy są odpowiednio zaprojektowane (uwzględniając położenie względem stron świata) i zbudowane z materiałów o niskim współczynniku przenikania ciepła, a także coraz częściej wyposażone w minielektrownię, czyli instalację fotowoltaiczną na dachu, i pompę, która daje potrzebne ciepło w sezonie grzewczym, latem chłód, a przez cały rok zapewnia ciepłą wodę użytkową.

Złap mikołajkową okazję!

Czytaj dalej RP.PL.
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska