Zmiany w energetyce nie mogą zagrażać lokalnym społecznościom

Mieszkańcy regionu bełchatowskiego potrzebują dziś perspektyw na rozwój. Wielu z nich to energetycy od pokoleń i chcieliby kontynuować pracę w tym obszarze. Chcemy im to umożliwić – deklaruje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Publikacja: 17.05.2021 09:00

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Wojciech Dąbrowski, prezes Polskiej Grupy Energetycznej

Foto: Rzeczpospolita/Robert Gardziński

PGE zadeklarowała osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. To oznacza całkowitą rezygnację z produkcji energii z węgla. Jak to zrobić, żeby nie doprowadzić do katastrofy regionów górniczych?

Jak przy każdym dużym przedsięwzięciu, tak i w przypadku transformacji energetycznej potrzebny jest przemyślany plan, zaangażowanie i determinacja najważniejszych uczestników procesu, ale również duża wrażliwość społeczna. Elektrownia czy kopalnia to nie tylko energia elektryczna, ale również tysiące miejsc pracy i losy konkretnych ludzi. W ramach grupy PGE mamy dwa duże kompleksy wydobywczo-energetyczne: Bełchatów i Turów. Regiony, gdzie funkcjonują, są praktycznie podporządkowane ich działalności. Dla ludzi pracujących w tych miejscach nie ma zbyt wiele alternatyw. Stąd potrzebne jest zrozumienie dla lokalnych potrzeb i sprawne działanie. Jako główny pracodawca w tych regionach odpowiadamy za losy tych ludzi. Transformacja na nas nie poczeka. Nadszedł czas na zmiany.

Pozostało 87% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację