Prezes GPW: Nie planujemy obecnie zawieszania notowań

Nie planujemy obecnie zawieszania notowań, nie widzimy ku temu przesłanek operacyjnych - mówi w rozmowie z Andrzejem Stecem Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Aktualizacja: 12.03.2020 13:28 Publikacja: 12.03.2020 13:03

Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy

Marek Dietl, prezes warszawskiej giełdy

Foto: materiały prasowe

Andrzej Stec: Panie Prezesie, jak Pan skomentuje to co się dzieje na rynku finansowym, w tym w Warszawie: panika? Czy da się cokolwiek w takiej sytuacji zaplanować, prognozować?

Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie: Emocje w takich sytuacjach są jak zwykle złym doradcą. Apeluję o ich stonowanie. W mojej ocenie reakcja rynków kapitałowych na kryzys związany z koronawirusem jest przesadzona. Proszę zauważyć, że rynek jest płynny, zawierane są transakcje, a więc są zarówno sprzedający, jak i kupujący. Rolą giełdy nie jest ocenianie, która strona ma rację, a jedynie zapewnienie inwestorom warunków organizacyjno-technicznych do zawierania transakcji.

Co - w sytuacji, kiedy o decyzjach inwestorów decydują emocje - może zrobić szef giełdy? Czy GPW w Warszawie będzie, niezależnie od scenariuszy, kontynuować pracę?

Nie ma obecnie żadnego zagrożenia co do funkcjonowania GPW. System obrotu jest przecież elektroniczny i z technicznego punktu widzenia w pełni odporny na zewnętrzne uwarunkowania. Posiadamy wewnętrzne procedury na sytuacje awaryjne i kryzysowe i podjęliśmy działanie mające na celu zmitygowanie ryzyk. Priorytetem GPW jest zapewnienie płynności rynku, bo płynność dla inwestorów jest najważniejsza. Podobnie działają obecnie inne giełdy na świecie, które umożliwiają inwestorom w sposób niezakłócony zawieranie transakcji. Obecnie nie widzimy żadnych przesłanek do zawieszenia obrotu. GPW, jak i cały rynek pod względem operacyjnym działają w sposób niezakłócony.

Czy w grę wchodzi zawieszenie notowań na giełdzie?

Jeszcze raz pragnę podkreślić, że nie planujemy obecnie zawieszania notowań, nie widzimy ku temu przesłanek operacyjnych. Jak powiedziałem wcześniej, naszym priorytetem jest zapewnienie płynności rynku, czyli zagwarantowanie inwestorom możliwości zawierania transakcji.

Opinie Ekonomiczne
Maciej Miłosz: Z pustego i generał nie naleje
Opinie Ekonomiczne
Polscy emeryci wracają do pracy
Opinie Ekonomiczne
Żeby się chciało pracować, tak jak się nie chce
Opinie Ekonomiczne
Paweł Rożyński: Jak przekuć polskie innowacje na pieniądze
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne