We wtorek władze Islandii znacjonalizowały niewypłacalny Landsbanki, drugą co do wielkości firmę na wyspie. Spółka należała do rodziny Thora Bjorgolfssona, najbogatszego Islandczyka i pierwszego miliardera w historii tego niewielkiego kraju zamieszkanego przez 300 tys. osób.Historia zatoczyła koło. Karierę najbogatszego mieszkańca bankrutującej dziś wyspy ukształtował upadek kierowanej przez jego ojca firmy Hafskip. W 1986 r. była ona drugim największym na Islandii przewoźnikiem morskim. Teraz z powodu kryzysu na rynkach finansowych cierpią interesy Bjorgolfssona.
Ojciec Bjorgolfssona i jego wspólnicy zostali oskarżeni o oszustwa księgowe. Skandal Hafskip wstrząsnął 300-tysięcznym krajem. Thor Bjorgolfsson rozpoczął misję odbudowywania wizerunku rodziny. Przy okazji zdobył reputację skutecznego przedsiębiorcy. Zarobienie miliarda dolarów zabrało mu mniej niż dekadę.
Karierę rozpoczął w 1991 r., po ukończeniu studiów w Nowym Jorku. Pierwszą inwestycją były browary Bravo w Moskwie. Firma odniosła sukces, mimo że na początku lat 90. piwo nie cieszyło się w tamtym kraju wielką popularnością. Do 2002 r. Bjorgolfsson zdobył 3 proc. rosyjskiego rynku tego trunku. To pozwoliło w 2002 r. na sprzedaż firmy holenderskiemu Heinekenowi za 400 mln dol.
Opromieniony sławą najbogatszego Islandczyka Thor wrócił do ojczyzny, by zaangażować się w nowe przedsięwzięcia. Jednym z nich było kupno 45 proc. udziałów w prywatyzowanym Landsbanki. Bjorgolfsson nie przywiązywał się jednak do jednej branży. W 2003 r. kupił pakiet kontrolny morskiego przewoźnika Eimskip. Zaangażował się w także w fundusze inwestycyjne. W pewnym momencie miał udziały w czterech z dziesięciu największych firm na Islandii.
Wtedy dostrzegł potencjał w dynamicznie rosnącym rynku telekomunikacyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej. W 2005 r. Bjorgolfsson za pośrednictwem swojego funduszu inwestycyjnego Novator kupił 25 proc. udziałów w polskiej Netii oraz stał się współwłaścicielem kilku firm telekomunikacyjnych w Bułgarii. W tym samym czasie został także prezesem Activas Group, która w 2005 r. przejęła amerykańską firmę farmaceutyczną Amide Pharmaceutical.