Pozyskanie finansowania w formie leasingu jest łatwiejsze w porównaniu z kredytem. Dotyczy to zwłaszcza młodych przedsiębiorstw, które często nie mają zdolności kredytowej. Oferta firm leasingowych jest skierowana nawet do tych działających trzy – sześć miesięcy.
Leasingodawcy pozostają właścicielami sfinansowanego sprzętu. Dlatego stosują prostsze procedury. Nie wprowadzają klauzul przewłaszczenia ani nie wymagają skomplikowanych zabezpieczeń.
– Podejmując decyzję o wyborze firmy leasingowej, warto kierować się jej specjalizacją. Niektóre nie finansują każdego rodzaju sprzętu albo ograniczają usługi leasingowe wyłącznie do dużych projektów – mówi Ryszard Majewski z Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Najlepiej zapoznać się z ofertami co najmniej kilku firm leasingowych. Oferty powinny zawierać takie informacje jak: wartość netto przedmiotu leasingu (bez VAT), okres leasingu, liczba i wartość rat leasingowych, typ leasingu, wysokość udziału własnego, wartość końcowa przedmiotu leasingu.
– Występując o ofertę, klient powinien sprecyzować swoje wymagania. Istotne jest podanie, czy przedmiotem leasingu ma być na przykład samochód ciężarowy czy specjalny, ponieważ różne są stawki amortyzacji. Mają one wpływ na wyznaczenie minimalnego okresu leasingu i minimalnej wartości końcowej pojazdu (zgodnie z ustawami o podatku dochodowym).