Czy za tydzień będzie koniec świata

Za tydzień, 17 października, grozi nam Armagedon. Tego dnia Stany Zjednoczone przekroczą limit zadłużenia i bez uchwały ustalającej nowy pułap nie będą mogły pożyczyć ani centa. Pat finansowy może zatem się ciągnąć.

Publikacja: 10.10.2013 03:05

Czy za tydzień będzie koniec świata

Foto: Fotorzepa, Kar Karol Zienkiewicz

Pracownicy federalni pozostaną na nieplanowanych urlopach. Agencje rządowe nie będą publikować danych, na które czekają analitycy w całym świecie. Miś Yogi w parku Yellowstone nie dość, że nie dostanie papu, to jeszcze nie będzie mógł okraść piknikowych koszyków turystów, bo ich nie będzie.

Rzecz jasna USA nie zginą. Prywatna gospodarka praktycznie nie odczuje skutków owego zakleszczenia. Stany przetrwają, tak jak przetrwały podobny klincz 17 lat temu; wtedy trwał 21 dni.

Jeśli jednak konflikt między republikanami a demokratami będzie się przedłużał, dolegliwości dla zwyczajnego obywatela będą coraz większe. USA straci też na prestiżu w związku z wycofywaniem się z działań międzynarodowych. Interwencja w Syrii przestanie być swobodną decyzją władz amerykańskich, bo stanie się fizycznie niemożliwa ze względów finansowych. Nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione negocjacje umowy o wolnym handlu z UE. Naszą drobną stratą będzie brak projekcji filmu „Wałęsa" w Kongresie.

Od dawna wiadomo, że ekonomia nie jest jedynie grą sił wolnorynkowych i w praktyce zawsze uwzględnia interesy polityczne. Jednak wcześniej spory polityczne nie odbywały się w tak złej sytuacji gospodarczej. Wydawałoby się, że trwający już cztery lata kryzys systemu bankowego i budżetowego, dotykający także (a może przede wszystkim) Stany Zjednoczone, powinien skłaniać polityków do zgodnego poszukiwania sposobów naprawy. Ale tak nie jest. W zamian mamy spór przypominający pojedynek na linie rozciągniętej nad przepaścią.

Ważnym wyróżnikiem owego sporu jest, wykazywany we wszystkich badaniach, niemal idealnie równy rozkład zwolenników i przeciwników Affordable Care Act, czy szerzej, prezydenta Obamy. Oznacza to, że nawet jeżeli budżet i podwyższenie pułapu deficytu zostaną uchwalone, potencjalne źródła przyszłego paraliżu władzy nadal będą istnieć.

Tak jest zresztą także w innych krajach: w Portugalii, Hiszpanii, Włoszech, Grecji. Rządy są słabe i miotają się między głosowaniem nad wotum nieufności, groźbą dymisji a przedterminowymi wyborami. Nawet w tak stabilnych Niemczech wysoka wygrana w wyborach nie gwarantuje utworzenia większościowej koalicji i sprawnych rządów.

Wszystko to może skłaniać do przypuszczenia, że do dotychczasowych kryzysów ekonomicznych i trwającej recesji gospodarczej dodamy pełzający kryzys polityczny. Chciałbym, aby ominął on Polskę. Wiele jednak wskazuje na to, że moje życzenia się nie spełnią i nasza sytuacja polityczna daleka będzie od stabilności.

Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Następne cięcie stóp procentowych najwcześniej we wrześniu?
Opinie Ekonomiczne
Pensje Polaków dogoniły zarobki Brytyjczyków. O czym to świadczy?
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: To nie są wybory prezydenckie
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wojna orła ze smokiem
Opinie Ekonomiczne
Dr Mateusz Chołodecki: Czy można skutecznie regulować rynki cyfrowe